reklama-text.gif(1 kb) www.sportclub1999.com - zprostředkovatel pobytů na italském ledovci SCHNALSTAL
Komentáře Předpověď Aktuální počasí, kamery Sníh - hory Lyžařské stránky Windsurfing - počasí Archiv Kontakt
AKTUALITY aneb komentáře autora k aktuální situaci aktualizováno: 12.12.2019, 23:33:31
12.12.2019
Letošní lyžařskou sezonu komentujeme s Martinem v nové rubrice na Infometu, takže nové příspěvky se zde již nebudou objevovat tak často, pouze pokud nastane nějaká velmi výjimečná sněhová situace na našich horách. Letos zatím vede Itálie, kde již během listopadu napadlo kolem 2 metrů sněhu, takže tam mají na zimu vystaráno.
5.1.2019
Po mnoha letech dorazila na hory v Česku pořádná sněhová nadílka. Již nyní, na začátku ledna, leží na hřebenech všech větších pohoří od Šumavy přes Krušné hory až po Beskydy více jak metr sněhu a brzy to budou metry 2 (nejdříve v Beskydech a v Krkonoších). I předpověď na následující dny je pro přibývání sněhu na horách velmi příznivá ;-) Pěkná sněhová nadílka leží i na severní straně Alp a v centrálních Alpách, naopak na jižní straně Alp toho sněhu mimo hřebenové partie zatím moc neleží.
25.12.2016
Po klasické vánoční oblevě se ujme vlády opět poměrně normální prosincové počasí. Na horách připadne dalších 10 až 30 cm nového sněhu, takže zvláště ve výše položených horských střediscích by měly být podmínky pro lyžování o vánočních prázdninách velmi dobré.
27.11.2016
Vypadá to, že od prosince začne na českých horách normální zima. Do konce týdne napadne na hřebenech hor kolem 40 cm sněhu. V nižších horských polohách se ve čtvrtek přechodně mohou vyskytnout dešťové srážky. Hranice sněžení bude pravděpodobně kolem výšky 800 m n. m.
V Alpách jsou již nyní ve výškách cca nad 2000 m dobré podmínky pro lyžování a díky mrazům v následujících dnech se situace na alpských sjezdovkách bude také rychle vylepšovat. Tak snad se zase po několika letech dočkáme alespoň na horách normální zimy. Většina globálních modelů se k tomuto scénáři přiklání, tak jen aby to vyšlo ;-)
15.3.2016
Potvrzuje se trend posledních zim, že nejlepší sněhové podmínky na horách nastávají během března a že velikonoční lyžovačka je kvalitnější než lyžování o vánocích. Letošní situace to jednoznačně potvrzuje. Minimálně až do velikonoc vydrží na horách zimní počasí a například následující čtvrtek bude asi letošním nejkvalitnějším dnem na horách z hlediska dostatku sněhu a očekávaného slunečného počasí. Navíc ve skiareálech již začaly zajímavé slevy a to například i ve Špindlu!
16.2.2016
Tak už se zdálo minulý týden, že by počasí mohlo alespoň na horách nabrat na delší dobu zimní směr, ale bohužel tomu tak není a nebude. Vlhké oceánské proudění je letos velmi silné, takže do Střední Evropy přináší jednotlivé fronty. Venku to tedy vypadá jak na houpačce. Chvíli relativně normální únor, alespoň tedy na horách, a pak do toho vletí nedělní oblevy. To platí pro minulou i pro následující neděli. Takže to nové, co do té doby na horách napadne, tak zase roztaje, takže v podstatě situace na horách je kromě hřebenových partií, z dlouhodobého hlediska stále podobná. Nejlépe jsou na tom hřebeny Šumavy a Krkonoš. Obecně při tomto proudění samozřejmě platí, že čím výše, tím sněhově lépe. Takže Alpy i Tatry se pro tuto zimu již definitivně sněhově "zahojily". Na mnoha místech tam napadlo v posledních 14 dnech mezi 1 a 2 metry nového sněhu.
9.2.2016
Jarní počasí pomalu končí a alespoň na horách nastane zase na nějaký čas pořádná zima. Konečně se dočkají v Beskydech, kde by během středy a čtvrtku mělo napadnout 20 - 40 cm nového sněhu. Sněžit však bude i na ostatních horách v ČR, kde by během tohoto týdne mělo připadnout nejčastěji kolem 20 cm nového sněhu. Po Beskydech bude na druhém místě pravděpodobně Šumava. Pořádný nášup dostanou Alpy i Tatry. Tam se čeká nejčastěji 40 cm nového sněhu, ale například na pomezí Slovinska a Itálie by mohlo napadnout až kolem 1 metru nového sněhu.
2.2.2016
Oblevové počasí na horách v Čechách konečně končí. Od středy již budou srážky na horách většinou jen sněhové a do víkendu by tam mělo připadnout většinou 10 - 20 cm nového sněhu. Výrazně si polepší i v Alpách, kde v posledních dnech pršelo dokonce i ve výškách nad 2000 metrů.
25.1.2016
Poslední lednový týden bude převážně ve znamení první letošní výraznější oblevy. Sníh postupně odtaje v nižších a středních polohách. Na horách je ho teď většinou mezi 30 a 90 cm, takže tam určitě něco zůstane. Odhaduji, že odtaje cca 30 cm, čím výše, tím bude situace se sněhem samozřejmě lepší. V pátek by se již mohly hory dočkat opět nějakého nového sněhu, avšak na začátku příštího týdne to vypadá ještě na jednu vlnu oblevy. Pak snad již zase nastane zima ;-)
12.1.2016
Na horách v Čechách konečně nastává ta správná zima. Během pondělí tam začalo pořádně sněžit. Např. na hřebenech Šumavy napadlo za posledních 24 hodin kolem 30 cm nového sněhu a nyní tam leží již téměř půl metru. Brzy si polepší i zbylé české hory, kde by mělo koncem týdne ležet celkem 20 - 80 cm. Nejvíce sněhu bude na Šumavě.
Výrazně se zlepšují i sněhové podmínky v západní a centrální části Alp, kde hlavně vy výše položených střediscích leží již více jak metr přírodního sněhu. Hůře jsou na tom Dolomity, kde stále na větší srážky čekají a leží tam nyní jen mezi 10 - 30 cm přírodního sněhu.
5.1.2016
Během pondělí napadlo v Česku nejvíce sněhu na Šumavě, přibližně 12 cm. V Jizerských horách, kde sníh nyní netrpělivě vyhlížejí všichni účastníci Jizerské padesátky, zatím připadly jen cca 2 cm, ale další nový sníh ještě bude pomalu ale jistě přibývat. Jestli to však bude stačit na to, aby závodníci mohli v neděli vyrazit na klasickou trať, tak to je v tuto chvíli velmi nejisté.
3.1.2016
Počasí se konečně přibližuje k normálu. V posledních dnech konečně začalo sněžit hlavně v Alpách, od pondělí se čeká sněhová nadílka i na českých horách. Nebude se však jednat o nic dramatického, do konce týdne by mělo připadnout max. 20 cm nového sněhu, nejvíce pravděpodobně na Šumavě, ale snad se dočkají i Jizerky kde se bude o víkendu konat tradiční Jizerská padesátka.
25.12.2015
Předpověď počasí na závěr roku je velmi nejistá. Je velmi pravděpodobné, že pondělí 28. bude poslední velmi teplý den tohoto roku, ale jak bude dále, tak to je otázka? Pravděpodobně se bude postupně mírně ochlazovat a na Silvestra snad alespoň na hory napadne nějaký sníh, ale mohou nastat i silné holomrazy nebo naopak může pokračovat i teplý ráz počasí, i když už ne snad tak extrémní.
19.12.2015
Tento způsob zimy zdá se mi býti poněkud nešťastným a proto se mi sem ani nechce psáti pesimistické výhledy počasí na vánoční a povánoční období. Nejoptimističtější modely naznačují první ochlazení až kolem 27.12., ale není to zdaleka jisté...
Nyní je situace na horách velmi špatná. Běžkuje se jen na hřebenech Krkonoš a i v Alpách je přírodní sníh až ve výškách nad 1500 metrů. Na jižní straně Alp v podstatě neleží přírodní sníh vůbec, ale v Itálii lyžařskou sezonu zachraňuje důmyslný systém umělého zasněžování, neboť tam alespoň v noci mrzne a lze tedy zasněžovat. Obecně platí, že čím výše položené lyžařské středisko, tím lepší podmínky k lyžování a to jak v Krkonoších, tak v Alpách.
5.4.2015
Závěrem ledna konečně nastala ve všech vyšších polohách Česka normální zima. I v horských údolích nyní leží všude minimálně 20 cm sněhu a ve výškách kolem 1000 m leží již většinou kolem 50 cm, takže i běžkaři již mají téměř všude na horách ideální podmínky. Situace se sněhem se bude dále zlepšovat i v prvním únorovém týdnu a postupně se sníh dostane pravděpodobně i do nížin. Velmi dobrá sněhová situace je i v Alpách a v nejbližších dnech dostane pořádný sněhový příděl i Slovensko a Beskydy ;-)
29.1.2015
Závěrem ledna konečně nastala ve všech vyšších polohách Česka normální zima. I v horských údolích nyní leží všude minimálně 20 cm sněhu a ve výškách kolem 1000 m leží již většinou kolem 50 cm, takže i běžkaři již mají téměř všude na horách ideální podmínky. Situace se sněhem se bude dále zlepšovat i v prvním únorovém týdnu a postupně se sníh dostane pravděpodobně i do nížin. Velmi dobrá sněhová situace je i v Alpách a v nejbližších dnech dostane pořádný sněhový příděl i Slovensko a Beskydy ;-)
15.1.2015
Na českých horách se chystá konečně pěkný zimní víkend. V sobotu napadne 5-10 cm nového sněhu a neděle bude mrazivá a možná se ukáže na chvíli i slunce. Výrazné sněžení se očekává i v Alpách. Např. na Passo Tonale by během pátku a soboty mělo připadnout kolem 50 cm. Zimní počasí by snad alespoň na horách mělo pokračovat i v příštím týdnu.
5.1.2015
Situace na horách se konečně dostává do lednového normálu. Od středních poloh nyní leží na většině území Čech sněhová pokrývka o výšce kolem 10 cm a hory hlásí většinou 20 - 80 cm. Nejvíce sněhu mají nyní hřebeny Krkonoš a Jizerských hor, kde během pondělí napadlo až 40 cm. Sníh dorazil ve větším množství na centrální a severozápadní stranu Alp, klasicky málo sněhu nyní leží hlavně v Itálii. Zimní idylky si ale v Česku moc dlouho neužijeme. Krátká obleva dorazí asi v noci na sobotu, avšak neděle by již měla být opět chladnější.
27.12.2014
Optimistická předpověď na povánoční ochlazení vyšla na jedničku, jen toho sněhu v níže položených horských střediscích zatím moc neleží. Většinou jen 5 - 10 cm, nejvíce sněhu je na hřebenech Krkonoš, kde již sněhová pokrývka pomalu atakuje hranici 50 cm. Pro běžkaře jsou upraveny i cesty na hřebenech Jizerek. S opatrností se běžkaři svezou i na hřebenech Krušných hor a na Šumavě zatím jen v oblasti Modrava - Březník. Během soboty, neděle a zvláště pondělí by snad mělo na horách ještě několik potřebných centimetrů nového sněhu připadnout. V dalších dnech již bude spíše slunečno a velmi mrazivo, což však bude nahrávat výrobě technického sněhu, takže by se sněhová situace ve všech skiareálech měla postupně rychle zlepšovat. Trocha sněhu, cca 5 - 20 cm (na hřebenech až 40 cm), napadlo i v centrální a severní části Alp, kde až do Vánočních svátků bylo v níže položených střediscích také zeleno. Ve výšce cca nad 2000 m tam je sněhová situace na sjezdovkách již většinou celkem dobrá, v nižších partiích však zatím ještě čarují sněžná děla a i tam ještě pár dní potrvá, než lyžařská sezona odstartuje na plno.
18.12.2014
Až do vánoc bude počasí na horách jak na houpačce. Občas zaprší, občas bude sněžit, ale sníh na Štědrý den zůstane na horách ležet pravděpodobně jen v nejvyšších polohách. V nížinách bude spíše jaro. Změna by však měla nastat ještě na závěr vánočních svátků a vypadá to, že by snad ochlazení mělo mít konečně déletrvající charakter. Nerad bych to zakřikl, ale meteosituace nad Střední Evropou vypadá na závěr roku velmi nadějně a na hory by snad měla konečně dorazit pořádná zima.
Ani v Alpách není sněhová situace zatím moc příznivá. Dobrá sněhové podmínky jsou až ve výškách nad 2000 metrů.
12.12.2014
Přestože na většině území Česka to zatím na zimu moc nevypadá, tak sněhová situace na horách se působením vlhkého oceánského proudění postupně zlepšuje. Čtvrteční sněžení přineslo nejvíce nového sněhu na Šumavu. V její centrální části tam ve výšce nad 1000 metrů leží většinou 20 - 25 cm sněhu. Pro běžkaře byly najety první stopy a sjezdaři se mohou těšit na spuštění několika skiareálů. To platí i pro výše položená horská střediska v jiných horách, kde však zatím velmi pomáhá technický sníh. Dlouhodobý výhled zatím nevypadá vůbec špatně, přestože při přechodu teplých front v následujícím týdnu občas zaprší i na horách.
5.12.2014
Od soboty začne vládnout na horách konečně zimní počasí, takže se z letního spánku probouzí i tyto meteokomentáře ;-) Ochlazení by již mělo být trvalé a postupně se dostane i do nižších poloh, avšak na déletrvající sněhovou pokrývku v nížinách si budeme muset ještě počkat. Na horách by do pondělí mělo napadnout většinou 5 - 10 cm sněhu. Zima dorazí i do Alp. Tam jsou nyní dobré sněhové podmínky pouze ve výškách cca nad 2400 m n. m.
11.3.2014
Letošní zima se ve Střední Evropě opravdu moc nepovedla, ale lyžaři nezoufejme ještě, není všem zimním dnům konec! Nerad bych to zakřiknul, ale již několik dní to vypadá na to, že kolem 15.března opravdu dorazí alespoň do vyšších horských poloh zimní počasí. Výrazně by se totiž mělo změnit proudění na vlhké a svižné převážně od severozápadu a na hřebenech severních českých hor by tak mohlo připadnout během několika dní několik desítek centimetrů sněhu. Na hřebenech Krkonoš by to mělo být kolem půl metru a to ještě možná není všechno... Takže si ještě užívejme do pátku to krásné slunečné jarní počasí a nechme se překvapit, jak moc se ta zima ještě přihlásí...
9.1.2014
Konečně máme před sebou ve Střední Evropě změnu počasí. Na hory se vrátí zima již od pátku, sněžit by mělo hlavně v noci na neděli a během neděle. To by tam místy mělo napadnout až 10 cm sněhu. V nižších polohách nasněží pravděpodobně kolem 15.ledna.
23.12.2013
Vánoční počasí bude velmi neobvyklé. V Česku bude ještě relativně normálně, když uvažuji, že teplé počasí již k vánocům patří... Nad západní a severozápadní Evropou (hlavně u pobřežních států) se však na Štědrý den očekává přechod vichřice, která tam způsobí jistě nemalé komplikace. Na jižní straně Alp začne ve středu konečně pořádně sněžit. Například v oblasti Dolomit by mělo napadnout kolem 50 cm nového sněhu, ale jistě budou i lokality, kde to bude více. Naopak v nižších nadmořských výškách budou srážky spíše dešťové, takže v údolích se sněhové podmínky moc výrazně nezlepší. Tato fronta snad trochu ve čtvrtek zasáhne i Šumavu. Možná tam napadne kolem 10 cm nového sněhu, ale je to poměrně nejisté. V ostatních českých horách bude sněžit v tomto roce pravděpodobně již jen minimálně. Výraznější srážky ve Střední Evropě se zatím rýsují až v týdnu po prvním lednovém víkendu. Takže sněhové podmínky na českých horách nebudou přes vánoční prázdniny zrovna ideální, ale lyžovat se bude, na hřebenech tam leží většinou 20 až 60 cm usedlého sněhu, který jen tak neroztaje ;-)
10.12.2013
V pondělí provedlo počasí hlavně na severních českých horách pěkné kotrmelce. Sněžení přešlo rychle v déšť a pouze polohy nad 1200 m n. m. dostaly velkou porci nové sněhové nadílky. V následujících dnech však bude počasí velmi stabilní. Nad střední Evropu se nasune mohutná tlaková výše a vypadá to, že tu zůstane minimálně tak 10 dnů, ale možná také až do konce roku. Další srážky již tedy nebudou. Nastane inverzní počasí a sluníčko bude k vidění postupně spíše jen na horách. Pěkně a teplo bude i v Alpách. V Česku leží nyní nejvíce sněhu na hřebenech Šumavy a Krkonoš, cca 80 cm. V ostatních horách to velmi závisí na nadmořské výšce, ale většina skiareálů si v nižších partiích úspěšně pomáhá technickým sněhem.
2.12.2013
Letošní zimní sezona začíná velmi nadějně a i předpověď na další dny je pro vyznavače zimních sportů poměrně příznivá. Na horách v Česku leží již kolem 20 cm sněhu, rozjíždějí se první vleky a někde již upravili i běžecké stopy. Velmi dobře vypadá začátek sezony i v Alpách.
21.11.2013
Zima již velmi vážně klepe na dveře a konečně se probouzí z letního spánku i tato rubrika zaměřená na komentovaní aktuálního počasí na horách.
V Alpách již během letošního podzimu několikrát nasněžilo a po srážkách v tomto týdnu tam leží významnější sněhová pokrývka o výšce několika desítek cm v nadmořské výšce asi nad 1800 m n.m. Nejvíce sněhu nyní leží na SZ straně Alp.
V Česku se opravdový nástup zimy očekává v posledním listopadovém týdnu.
29.3.2013
Vypadá to, že se zima s námi ve Střední Evropě jen tak nerozloučí. Ani přes velikonoce, ani v prvním dubnovém týdnu nenastane výraznější změna. Teplota se bude pohybovat stále jen kolem nuly, občas vyleze sluníčko a to by teplota mohla vyšplhat "až" k 5°C, avšak čeká nás ještě i několik dnů, kdy nasněží i v nižších polohách. To, že jsou všude na horách ideální sněhové podmínky snad ani není nutné připomínat ;-)
6.3.2013
Jarní "předehra" dneškem končí. Již od čtvrtku se počasí v Česku začne kazit. Schová se sluníčko a postupně se budou vyskytovat i srážky. Ty budou zpočátku dešťové, avšak pravděpodobně v neděli by měla přecházet o severu výrazná studená fronta, po které by se měla vrátit zima i do nížin. V příštím týdnu se očekává, že na většině území Česka bude ležet kolem 10 cm nového sněhu a měly by udeřit i celodenní mrazy.
19.2.2013
Zimní ráz počasí vydrží na většině území ČR pravděpodobně až do konce února. V posledním únorovém týdnu se očekává lehké oteplení, ale to by mělo být znatelnější spíše na horách, kde může nastat inverzní počasí.
4.2.2013
Vypadá to, že minimálně první polovina února bude ve znamení normálního zimního počasí. Na horách jsou nyní téměř všude velmi dobré sněhové podmínky. Již nasněžilo i v Krušných horách, na Šumavě i na Vysočině. Velmi dobré sněhové podmínky jsou i v Alpách.
25.1.2013
Je před námi zatím nejmrazivější a možná i nejhezčí víkend letošní zimy. Srážky se neočekávají a hlavně na severních horách by mělo přes den občas svítit sluníčko. Příští týden však již nevypadá moc zimě. Pravděpodobně se ve Střední Evropě prosadí silné vlhké a teplé oceánské prodění s teplotami nad nulou i v horských polohách, takže sníh z nižších poloh asi zmizí.
18.1.2013
Tak k nám do Střední Evropy snad konečně dorazila zima a vypadá to, že jen tak neodejde. Čtvrteční sněžení bylo nejsilnější v Jihočeském kraji, kde zvláště v podhůří Šumavy napadlo za jeden den neskutečných 50 cm prachového sněhu! Na horách je již sněhu dost. Jedinou výjimkou jsou nižší oblasti Krušných hor, kam po oblevě zatím nedorazilo větší sněžení a nového sněhu je tam jen kolem 15 cm. Předpověď na víkend slibuje zklidnění srážek a občas možná i sluníčko, takže kdo můžete, tak hurá na hory!
5.1.2013
Největší oblevu snad již mají naše hory za sebou. V neděli by již srážky nad 800 m n.m. měly být převážně sněhové a od pondělí bude počasí na horách snad již normálně zimní. Na Moravě to na horách netálo tak moc jako v Čechách. Naopak tam nějaký sníh spíše přibyl. Nejhůře byla oblevou postižena tradičně Šumava a tentokrát i Krušné hory. Sněžilo jen ve výškách cca nad 1200 m.
Výrazné srážky spadly i na severní straně Alp. I tam však dole pršelo, hranice sněžení byla přibližně ve výšce 1400 m n.m.
2.1.2013
Ani v první polovině ledna nechystá počasí zásadní změnu. Teplota se bude i nadále držet převážně nad nulou a dešťové srážky se občas vyskytnou i na horách. Vypadá to, že letos se budou muset organizátoři Jizerské padesátky s úpravou tratě velmi snažit, ale věřím, že to nakonec dobře dopadne. Nejsilnější oblevový déšť dorazí na hory pravděpodobně v pátek večer. Dále už snad moc pršet nebude, ale teplota na horách bude poskakovat stále v okolí nuly.
1.1.2013
V rubrice Lyžařské stránkypřibyly 2 zajímavé příspěvky od našeho partnera Ski a Bike Centrum Radotínohledně výběru lyžařských bot a bezpečném lyžování
25.12.2012
Tak to vánoční počasí bylo letos v Česku opravdu velmi zajímavé. V Čechách jaro, na mnoha místech Moravy bílé vánoce...
Obleva postihla nejvíce Šumavu, kde hlavně v níže položených výškách roztálo téměř vše, ale výše k hraničnímu hřebeni je sněhová situace výrazně lepší. Lépe se sněhem jsou na tom i na ostatních českých horách, snad jen s výjimkou Vysočiny, ale to vlastně nejsou hory. Při tomto oceánském proudění bude velmi záležet na nadmořské výšce. V následujících dnech bude přibližně nad 800 m n.m. sníh přibývat, avšak v nižších horských polohách bude sníh spíše ubývat. Výrazně by mělo na horách sněžit pravděpodobně ve čtvrtek a v pátek. Nyní jsou na tom se sněhem nejlépe asi Jizerské hory, kde je např. pro běžkaře kompletně strojově upravená Jizerská magistrála a i všechny skiareály jsou s přispěním umělého zasněžování téměř v kompletním provozu.
16.12.2012
Sněhové podmínky na horách se za poslední týden opět trochu zlepšily, ať již se jedná o sníh přírodní nebo umělý. V Česku je nejvíce sněhu na hřebenech Šumavy, Krušných a Jizerských hor a to kolem 3/4 metru. V Alpách jsou již lokality, kde je sněhová pokrývka vysoká i více jak 2 metry. V následujících dnech se sněhová situace na horách opět trochu zlepší. Otázkou však stále zůstává, jestli dorazí ta vánoční obleva. Modely se v tomto směru stále dost rozchází, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne...
6.12.2012
Zima to zatím myslí opravdu vážně. To jsem zvědavý jestli vydrží i přes vánoce, ale raději bych na to nevsadil... V následujících minimálně 3 dnech nás čekají celodenní mrazy. Na hřebenech Šumavy, Krušných a Jizerských hor již leží kolem 50 cm sněhu a o víkendu tam v mnoha areálech začíná opravdová lyžařská sezóna. Jinde také plánují odstartovat, ale spíše díky technickému sněhu.
V posledních dnech hodně sněžilo i v Alpách. Spíše ale ve střední a západní části. Např. na pomezí Švýcarska a Rakouska napadl za 3 dny 1 metr sněhu. Takže například start zimní sezóny ve Svatém Antonu vypadá velmi zdařile. Jen tam bude pěkná zima!!! Zima bude ale všude, avšak v Čechách by to mělo alespoň trochu kompenzovat sluníčko ;-)
30.11.2012
Předpovědní modely počasí se tentokrát velmi vyznamenaly. Ochlazení avizovaly s týdenním předstihem a vyšlo jim to téměř dokonale. České hory od Jizerek na západ dostaly slušnou sněhovou nadílku. Většinou kolem 30 cm, v Krušných horách dokonce až 45 cm. Na jihu se sněžení zastavilo v Českém lese a západní Šumava již dostála jen pár centimetrů. Vlekaři ani lyžaři ale zoufat nemusí. Ochladí se, takže to co nezvládla příroda zvládne technika. V mnohých lyžařských areálech jedou již sněžná dělá na plný výkon. Běžkaři si užijí hlavně v Jizerkách, kde jsou již strojově upravené tratě, a v Krušných horách.
Sněžilo i v Alpách. Nejvíce na jižní straně. Například Passo Tonale hlásí 80 cm nového sněhu a 1.12. tam již začíná lyžařská sezóna. Kvalitní lyžování je i v ledovcových areálech na pomezí Rakouska a Itálie. Od Schnalstalu přes Kaunertal až po Mölltal. Neledovcové areály hlásí většinou 20 - 40 cm nového sněhu a s podporou umělého zasněžování zahájí zimní provoz většinou všude od příštího víkendu.
26.11.2012
Podle posledních výsledků z různých numerických modelů je již téměř jisté, že avizované ochlazení na konci listopadu do Střední Evropy opravdu dorazí! A mělo by to být velkolepé. Ve čtvrtek 29.11 bude přes Česko přecházet silná studená fronta, na které bude hodně pršet, foukat a na závěr i sněžit. Na horách začne sněžit již dříve, takže by tam na hřebenech mohlo ležet po přechodu fronty i několik desítek cm sněhu. Vypadá to tedy, že lyžařská sezóna začne letos někde na českých horách již o prvním prosincovém víkendu ;-)
17.11.2012
Nebýt toho říjnového zimního "předkrmu", tak by byl letošní podzim velmi podobný tomu loňskému. Listopad vypadá většinou na inverzní počasí beze srážek. Loni zima začala na přelomu listopadu a prosince a i nyní dávají dlouhodobé předpovědi určitou naději, že by se meteorologická situace nad Střední Evropou měla změnit až v posledním listopadovém týdnu. Říjnový sníh na českých horách již téměř všechen roztál. Podobně to vypadá i v Alpách. Tam sníh začíná až ve výškách nad 2000 m n. m. Ledovcové podzimní lyžování je letos celkem kvalitní. Ve výšce 3000 m tam leží většinou kolem 1 metru nového sněhu a i inverzní počasí lyžování na ledovcích přeje.
25.10.2012
První pozdrav zimy letos dorazí rychle a brzy. S příchodem zimy nastává i období aktualizací těchto stránek. Času na psaní je sice čím dál méně, ale podstatné meteosituace pro vyznavače zimních sportů se budu snažit popisovat i v této sezóně.
V noci na sobotu vtrhne do Střední Evropy od severu velmi chladný vzduch. Na frontě budou padat místy i vydatné srážky a je velmi pravděpodobné, že někde v Česku již od středních poloh bude v sobotu ležet i 20 cm sněhu. Bílo by mohlo být dokonce i v Praze! V Alpách již letos několikrát vydatně sněžilo, takže předsezónní lyžování na ledovcích má celkem slušnou úroveň. Navíc i tam se situace v sobotu výrazně vylepší. Je však potřeba si uvědomit, že je ještě říjen, takže sníh do té opravdové zimy z běžných horských poloh ještě roztaje a zůstane snad jen na těch zmiňovaných ledovcích.
28.3.2012
Čekalo se sice dlouho, ale vypadá to, že alespoň severní hory na víkend dostanou ještě pořádnou sněhovou nadílku. Na hřebenech by mělo napadnout až kolem 30 cm nového sněhu. Navíc v dalších dnech by mělo být poměrně chladno, takže to vypadá ještě na velmi kvalitní velikonoční lyžování. Samozřejmě se jedná hlavně o výše položená zimní střediska převážně v Krkonoších.
20.2.2012
V úterý nastane poslední mrazivé ráno tohoto týdne. V dalších dnech se bude postupně oteplovat a v pátek by již mohla nejvyšší denní teplota v nížinách vyšplhat až na jarní hodnoty kolem 10°C. Zima však ještě zdaleka nekončí...
15.2.2012
Arktické mrazy skončily, avšak na výrazné oteplení to zatím nevypadá. Ve čtvrtek nastane opět celodenní mráz, od pátku půjdou teploty mírně nad nulu a začátek dalšího týdne je teplotně nejistý a je pravděpodobné, že teploty většinou zůstanou na hodnotách v těsné blízkosti nuly.
Důležité je, že hlavně hory dostanou další výraznou sněhovou nadílku. Zatím tam napadlo kolem 20 cm sněhu a dalších až 40 cm tam připadne do víkendu, takže se lyžaři mají na co těšit ;-)
27.1.2012
Nerad bych to zase zakřiknul, ale pro tentokrát to již vypadá s nástupem zimy i do nížin velmi nadějně. Nebude to však na lyže, ale spíše na brusle. Přibližně od úterý by měly udeřit pořádné mrazy o teplotě až -20°C a to nejen v horských údolích. Tento víkend však ještě zůstane celkem normální s nejvyššími denními teplotami v těsné blízkosti nuly a sluníčko se asi spíše schová za mraky. Snad všude na horách jsou nyní ideální sněhové podmínky!
17.1.2012
Vypadá to, že vlhké oceánské proudění v letošní zimě jen tak nepřestane. Už se zdálo, že by se to mohlo otočit, ale zatím změna nenastane. Středa bude posledním mrazivým ránem pro nižší polohy a od čtvrtku se budou teploty v nížinách pohybovat převážně lehce nad nulou.
Pro hory to bude znamenat další sněhovou nadílku. V posledních dnech si velmi polepšily hory na severu a severovýchodě Česka tedy od Jizerek až po Tatry. Menší sněhová nadílka, než tomu bývá v lednu obvykle je letos snad pouze v Dolomitech, kde nyní leží pouze pár desítek cm sněhu.
12.1.2012
Čtvrtek by měl být, pravděpodobně na dlouho, posledním teplým dnem. V pátek by se již nejvyšší denní teploty měly pohybovat jen lehce nad nulou a od neděle přijde období s celodenními mrazy. Do toho by se mělo i ukazovat sluníčko a výraznější srážky by již padat neměly. Takže kdo můžete, vyražte na hory alespoň víkend! Během pátku tam ještě připadne prašánek ;-)
5.1.2012
Již několik let nenastalo ve Střední Evropě v zimních měsících tak dlouhé období se silným oceánským prouděním, jako je tomu během letošní zimy. Pro hory v Čechách, ale i ve Francii, ve Švýcarsku a v Rakousku toto počasí znamená výraznou sněhovou nadílku. Pro zajímavost přikládám pár odkazů s grafickým vyjádřením výšky sněhu v Česku i za hranicemi:
http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/PR/grafy/snih-lnk.htm
http://lawine.tirol.gv.at/schnee-und-lawineninfo/messstationen/r1-arlberg-ausserfern/ulmerhuette/
http://en.lesarcs.com/weather
http://www.slf.ch/lawineninfo/schneeinfo/hstop/index_DE
A to ještě zdaleka není všechno!...
27.12.2011
Převládající oceánské proudění zatím přeje dobrým sněhovým podmínkám jen v horských polohách a na výraznější změnu to nevypadá ani v následujících 10 dnech. Od čtvrtku by mělo na horách opět sněžit a mrznout, avšak na přelomu roku přijde pravděpodobně opět přechodné oteplení i na hory. V hlavních českých horských střediscích je nyní sněhu dostatek. Trochu hůře se sněhem jsou na tom níže položená lyžařská střediska třeba na Vysočině nebo v Beskydech. V Alpách jsou na tom se sněhem velmi dobře vlivem vlhkého oceánského proudění hlavně ve Francii, ve Švýcarsku a na větší části Rakouska. Trochu hůře jsou na tom se sněhem v jihovýchodní části Alp. Žádná sláva to není se sněhem ani v Tatrách, kde například i v nejvyšších partiích nyní leží pouze kolem 50 cm sněhu.
15.12.2011
Pro příznivce zimních sportů vypadá letošní zima zatím velmi dobře. V nížinách to tak zatím sice nevypadá, ale brzy se sněhové vločky ukáží i tam. Výjimkou jsou zatím jen Beskydy a jižní strana Alp, kam se srážky ve stávajícím převážně západním proudění moc nedostanou. Ani v následujících dnech tomu nebude jinak. V centrální i severní části Alp se čeká další sněžení a pozadu nezůstaneme ani doma v Čechách, kde by hlavně na hřebenech od Šumavy až po Krkonoše mohlo napadnout až 40 cm nového sněhu. V níže položených horských oblastech, budou v pátek srážky přechodně dešťové, avšak od soboty by se již sněhové srážky měly vyskytovat všude.
6.12.2011
Zima si letos dala na čas, ale konečně je tady! Zatím tedy hlavně na horách. V nížinách to vypadá na to pravé zimní počasí až někdy později. Třeba se to letos trefí akorát do vánočního období, uvidíme ale je to celkem pravděpodobné ;-) ...
Aktuálně je nejvíce sněhu na hřebenech českých hor, hlavně v pásu od Šumavy přes Krušné hory po Krkonoše. Významnější sněhová vrstva leží ve výškách asi nad 1100 m, zatím mezi 20 a 30 cm, avšak v následujících 2 dnech by se sněhová situace na horách měla ještě výrazně vylepšit. Vypadá to na nadílku kolem 20, někde možná až 40 cm nového sněhu.
Podobně se situace lepší i v Alpách. Tam zatím nejvíce chumelilo na SZ, kde na hřebenech napadlo asi 40 cm a dalších několik desítek cm by mělo připadnout během následujících dní. Jižní strana Alp je na tom se sněhem stále špatně a na nějaké výraznější zlepšení to tam zatím nevypadá.
6.10.2011
Dnes končí léto a stránky www.opocasi.com se s přicházející zimou brzy začnou opět aktualizovat ;-)
V noci na pátek začne konečně pršet a na horách ve výškách nad cca 1200 metrů bude později dokonce sněžit. V Alpách může napadnout až kolem jednoho metru! Ale v příštím týdnu se vrátí počasí k normálu a sníh z hřebenů českých hor ještě roztaje.
27.4.2011
Až do konce dubna by mělo v Česku panovat takové normální dubnové počasí s možností občasných srážek a nejvyšší dení teplotou do 20°C.
12.4.2011
Aprílové počasí se konečně začíná předvádět ve své plné síle. Během středy a čtvrtku by na SZ návětrné straně českých hor mohlo napadnout až 50 cm nového sněhu. Přechodně se může sněžení dostat i do středních poloh. K tomu navíc bude velmi větrno, takže počasí bude opravdu sychravé. Avšak od víkendu by měla nastat změna. Srážky ustanou a obloha by měla být převážně slunečná, avšak teploty již zdaleka nebudou dosahovat tak vysokých hodnot jako tomu bylo v posledních dnech.
18.3.2011
Dlouhoočekávané srážky konečně dorazlily. Avšak i na horách spadla většina srážek ve formě deště. Až v pátek přešel déšť ve sněžení a na horách napadlo maximálně kolem 10 cm nového sněhu, většinou však méně. Na víkend a i na příští týden by se mělo do Střední Evropy vrátit suché východní proudění, které bude znamenat chladná rána a slunečno hlavně na horách.
13.3.2011
V následujícím týdnu, pravděpodobně od středy, by měly ve Střední Evropě konečně padat nějaké srážky. Mírně se ochladí a na hřebenech hor by měl napadnout nový sníh.
22.2.2011
Velké mrazy skončí v Česku pravděpodobně v sobotu. O víkendu by měly spadnout nějaké srážky. Jejich skupenství asi bude velmi různorodé, ale odhadovat několik dní dopředu jak to všechno dopadne je tentokrát velmi nejisté.
17.2.2011
Ani v dalších dnech počasí ve Střední Evropě nepředvede výraznější změnu. V nižších polohách se budou pohybovat i nadále teplotní maxima kolem nuly, na horách však bude mrznout. Výraznější srážky se v Česku v následujících 5 dnech zatím nečekají.
6.2.2011
Teplé počasí z posledních dnů naruší během úterý slabá studená fronta. Srážky na ní nebudou moc výrazné, ale pro hory to bude znamenat hlavně rozrušení inverze a návrat k mrazivému počasí.
28.1.2011
Hurá na hory! Je před námi zatím asi nejpovedenější víkend letošní zimy. Snad jedině s výjimkou Beskyd je sněhu na českých horách již dostatek. Dole většinou kolem 40 cm, na hřebenech kolem 1 metru. Navíc by mělo být v následujících dnech na horách slunečno a začátkem příštího týdne se tam teplota díky inverznímu počasí dostane přes den lehce nad nulu, takže podmínky k lyžování budou vynikající.
24.1.2011
Po dvoutýdenní pauze se zima opět předvádí v plné síle. V půlce tohoto týdne nastanou ve Střední Evropě celodenní mrazy a velmi chladné počasí by mělo vydržet i na začátku února.
12.1.2011
V následujících dnech zasáhne Česko zatím nejvýraznější obleva letošní zimy. Sníh z nižších poloh definitivně zmizí, ale konec zimy to rozhodně neznamená. Již v půlce příštího týdne, by se mělo ve Střední Evropě výrazněji ochladit. Z horských oblastí oblevu nejlépe "přežijí" Krkonoše, hůře dopadnou moravské hory, kde je sněhu poměrně málo již nyní. Špatně dopadnou i nižší partie Šumavy. V řekách se samozřejmě očekávají povodňové stavy. Největší průšvih nastane pravděpodobně v povodí Berounky.
4.1.2011
Poslední velmi mrazivé ráno nás čeká ve Střední Evropě ve čtvrtek. V dalších dnech by se měl ráz počasí výrazně změnit. Do Česka dorazí od jihozápadu obleva. Odhadnout, jak moc to zahýbe s výškou sněhové pokrývky, jestli v nížinách roztaje všechen sníh a jestli z toho nastanou výrazné povodně, je však dnes ještě velmi složité. Problémy budou způsobovat hlavně nahromaděné ledové bariery ve vodních tocích. Začátkem příštího týdne by se mělo mírně ochladit, takže by měl tající sníh přimrznout. Na horách snad sněhu moc neodtaje. Spíše by si měl sedat a měnit strukturu. Důležité bude, kolik do sněhu spadne deště a jestli během oteplení bude foukat silný teplý vítr. Odhadnout 3 dny předem, jak to nakonec v Česku s oblevou dopadne, je ještě poměrně nejisté.
23.12.2010
Na vánoční svátky se do Střední Evropy vrátí chladné, převážně severní proudění a pořádná zima by měla vydržet minimálně až do konce roku. Během Štědrého dne však bude ještě na většině území Česka poměrně teplo. Na severozápadě Čech se sice teploty udrží v těsné blízkosti nuly a obleva se tam neprojeví, avšak ve východnější části ČR, cca od Prahy na východ bude velmi teplo. Zvláště na JV Moravy budou šplhat denní teplotní maxima k hodnotám kolem 10°C.
Avšak již během odpoledne bude přecházet přes Česko od severozápadu studená fronta, na které bude zpočátku pršet, avšak srážky budou postupně přecházet ve sněhové a večer se na frontě celkem výrazně ochladí. V sobotu již bude bílo a mrazivo na celém území ČR a další dny by již měly být bez srážek a se sluníčkem, ale bude velmi zima. Denní teplota zůstane jen někde kolem -10°C.
Lyžařské podmínky na Českých horách tedy budou o vánočních prázdninách vynikající. Nyní tam leží nejčastěji mezi 50 a 100 cm sněhu a další ještě připadne. Trochu hůře jsou na tom na moravských horách, zvláště na jih od Beskyd nyní není sněhová situace vlivem oblevy moc dobrá.
20.12.2010
Počasí v nadcházejícím vánočním týdnu bude moc zajímavé. Současná synoptická situace nad Evropou je velmi složitá a předpovědi na více než 1 den dopředu jsou již velmi nejisté. Bude kolem nuly a srážky budou padat buď dešťové nebo sněhové. Pravděpodobně od úterý do pátku bude mít počasí spíše inverzní charakter. Nejvyšší teploty se budou vyskytovat ve středních a na Šumavě i ve vyšších polohách. Tam může být oteplení i výraznější. Závěrem týdne by se mělo mírně ochlazovat.
10.12.2010
Chladné zimní počasí bude vládnout ve Střední Evropě i v následujících dnech a je celkem pravděpodobné, že by to mohlo vydržet až do vánoc. O víkendu se však budou v nižších polohách vyskytovat ještě spíše dešťové srážky. Během soboty vydrží sněhové srážky pravděpodobně jen na horách. V českých horských polohách však bude o víkendu počasí velmi drsné. Napadne tam možná až 30 cm nového sněhu a hlavně bude velmi větrno, takže podmínky k lyžování tam nebudou zrovna ideální, přestože sněhu tam již leží dost.
2.12.2010
Začátek prosince je ve znamení opravdu pravého zimního počasí a na nějakou výraznou změnu to zatím nevypadá. Přechodně se oteplí začátkem příštího týdne, kdy by se hlavně ve vyšších nadmořských výškách měla teplota dostat díky inverznímu počasí lehce nad nulu, avšak brzy by se mělo opět ochladit.
V Česku by o prvním prosincovém víkendu mělo být poměrně pěkně, snad i slunečno a beze srážek, jen bude "trošku" zima. Sobotní ranní teplota klesne na mnoha místech ČR až k -20°C. Takže nedočkaví lyžaři by si to měli na horách opravdu užít. Sněhu tam již leží dost, většinou 30-50 cm, nejvíce je ho zatím na hřebenech Krušných hor, meteorologická stanice Fichtelberg dnes ráno hlásila 77 cm, ale podobně to bude vypadat i na hřebenech Šumavy, Jizerských hor a Krkonoš. Sněhová situace se zvolna vylepšuje i v Alpách, ale zatím to není "žádná sláva". Hlavně k Česku nejbližší oblast severovýchodních rakouských Alp sněhu zatím moc nemá a je ho tam podobně jako třeba dnes v Praze :-) . Lépe jsou na tom se sněhem centrální a jižní Alpy. Například pro Čechy velmi známá italská lyžařská oblast Passo Tonale dnes hlásí 130 - 420 cm vysokou sněhovou pokrývku!
23.11.2010
Předpovědi z minulého týdne vycházejí zatím velmi přesně. Ve Střední Evropě začíná vládnout zima a na návrat k teplejšímu počasí to zatím rozhodně nevypadá. Nyní leží na českých horách již kolem 10 cm sněhu a další bude ještě padat. O víkendu to tedy již vypadá na start lyžařské sezony. Koncem týdne by na českých horách mělo ležet mezi 20 a 30 cm sněhu. Na Moravě to bude se sněhem trochu slabší.
16.11.2010
V následujících dnech se konečně začne zvolna ochlazovat. Nejvyšší denní teplota bude dosahovat hodnot "pouze" kolem 8°C, na Moravě bude zpočátku ještě výrazně tepleji. Na horách se začnou postupně stále častěji objevovat sněhové srážky, výraznější ochlazení a posunutí sněhových srážek i do středních a možná i nižších poloh by mohlo v Česku nastat někdy kolem půlky příštího týdne. Zatím je na horách převážně zeleno a to platí překvapivě i pro velkou část Alp až do výšky cca 2000 m n.m. Tam se však bude sněhová situace v nejbližších dnech rychle vylepšovat, výjimkou zatím zůstane východní část Alp, kdy bude ještě několik dní převládat teplé proudění.
27.10.2010
Na nástup zimy to zatím nevypadá. V Česku na hřebenech hor sice již leží několik cm sněhu, avšak ten brzy roztaje. Lépe jsou na tom se sněhem v Alpách. Hlavně na severních ledovcích (např. Dachstein, Kaprun, Zugspitze) již leží téměř metr nového sněhu, který tam již vydrží. V Česku bude poměrně teplé, často i inverzní počasí pokračovat i na začátku listopadu.
24.9.2010
Babí léte ukončí studená fronta, která bude přecházet přes Střední Evropu od jihozápadu během soboty. Po několika deštivých dnech by se mělo slunečné počasí přibližně za týden do Česka vrátit, avšak teploty kolem 20°C se již pravděpodobně nedočkáme.
25.8.2010
Klasické léto skončí ve Střední Evropě již tento pátek. Poslední srpnový víkend bude ve znamení spíše podzimního počasí. Teplota se nad 20°C vyšplhá pravděpodobně pouze již jen na jihu Moravy. Chladné počasí by mělo v Česku vydržet i na začátku září.
16.7.2010
Počasí na sobotu 17.7. nevypadá moc dobře :-(
Bouřky začnou zlobit na západě Čech již v noci na sobotu a kolem sobotního poledne by měly dorazit někam na úroveň Prahy... Intenzivní srážky jsou pak očekávány hlavně večer a v noci na neděli. Neděle bude výrazně chladnější, avšak v dalších dnech by se mělo postupně do Česka vrátit opět horké letní počasí.
20.6.2010
Závěrem června by se mělo počasí ve Střední Evropě postupně vylepšovat. Zatím se zdá, že poslední červnový víkend by měl být již ve znamení letního počasí a převážně slunečné počasí beze srážek by mělo vydržet i v následujících dnech.
11.6.2010
Velmi teplé počasí skončí v Česku v sobotu. Od neděle již bude chladněji. V dalším červnovém týdnu to vypadá na takové normální červnové proměnlivé počasí s nejvyššími teplotami mezi 20 a 25°C.
17.5.2010
Vypadá to, že se během května žádného dramatického oteplení nad 20°C ve Střední Evropě nedočkáme. Snad koncem tohoto týdne, by měly ustat srážky a obloha by mohla být spíše slunečná...
14.3.2010
Zima se loučí velmi důstojně. Nedělní večerní zimní bouřka, která se vyskytla na mnoha místech ČR včetně Prahy, byla velmi vzacným jevem! Sněžit přestane v úterý. Od středy by se mělo začít ve Střední Evropě postupně konečně oteplovat. Od pátku do neděle by hodnota nejvyšší denní teploty na většině území ČR měla přesáhnout 10°C.
4.3.2010
Zima se své vlády ve Střední Evropě zatím rozhodně nevzdává. Vypadá to, že poměrně chladné počasí vydrží minimálně celou první polovinu března. Avšak na velké sněhové příděly to již nevypadá. Výjimkou bude pravděpodobně jen Z a JZ území Čech, kde by hlavně během soboty mělo napadnout až kolem 10 cm nového sněhu. V dalších dnech by mělo být poměrně chladno, nejvyšší denní teplota se na mnoha místech ČR nedostane nad nulu a hlavně ve vyšších polohách by se poměrně často mělo ukázat i sluníčko.
21.2.2010
Je před námi zatím nejteplejší týden letošního roku. Oteplení ale začne postupně a tak by se tedy nemělo jednat o dramatickou jarní oblevu ale spíše o postupné odtávání zfirnovatělého sněhu. Sníh ještě totiž v noci na pondělí i na úterý přemrzne, od středy však pravděpodobně nebude mrznout ani v noci a denní teplotní maxima by místy mohly dosahovat hodnot až kolem 7°C. Významnější srážky by se v následujícím týdnu v Česku neměly vyskytovat.
17.2.2010
Avizované oteplení, které by mělo do Česka dorazit ve čtvrtek a trvat do pátku, nebude příliš výrazné a projeví se hlavně ve vyšších polohách. Počasí bude mít spíše inverzní charakter. Změna by měla přijít v noci na sobotu, kdy by do Česka měla dorazit studená fronta, na které by postupně měly padat sněhové srážky i v nižších polohách.
28.1.2010
Zima stále potrvá. Dnešní fronta přinesla konečně bohatou sněhovou nadílku do hor na severu Čech. A sněžit by tam mělo až do soboty. Celkem by v Jizerských horách a v západních Krkonoším mělo přpadnout 30 až 40 cm nového sněhu!
11.1.2010
Předpovědi se vyplnily. Na většině území Česka nyní leží kolem 30 cm sněhu. Někde i výrazně více. Vydatné sněhové nadílky tentokrát byly ušetřeny české pohraniční hory. Více jak 30 cm nového sněhu napadlo na SV horách od Orlických hor po Beskydy. Výrazně sněžilo hlavně na Vysočině. Zima potrvá v Česku i v následujícím týdnu, avšak významnější sněžení se již nečeká. Teplota by se měla držet stále pod nulou. Oteplení je zatím v nedohlednu.
6.1.2010
V následujících dnech nás v Česku čeká "bílé peklo". Dnes již dělá asi 15 cm sněhová nadílka problémy na Moravě, ve čtvrtek si dá sněžení pauzu, ale během pátku by se silné sněžení mělo postupně rozšířit na celou ČR a do pondělí postupně napadne 30 až 50 cm novéhé sněhu!
31.12.2009
Výrazné ochlazení by do Česka mělo dorazit na Nový rok a hlavně v noci na sobotu. Od soboty by na celém území Česka měly nastat celodenní mrazy. Nového sněhu na horách však moc nepřipadne. Dnes sněží jen v nejvyšších hřebenových partií českých hor, cca od výšky 1200 m n. m. Po ochlazení již nebudou srážky tak vydatné. Pravděpodobně připadne většinou kolem 10 cm.
27.12.2009
Vánoční obleva byla pro lyžaře na českých horách velmi krutá. Oteplení bylo sice krátké, avšak vydatné. Horký fén o teplotě kolem 10°C během několika málo hodin v noci ze čtvrtku na pátek rozpustil většinu přírodního prachového sněhu na všech českých i moravských horách. Zbyly jen zbytky uježděného sněhu, hlavně na zpevněných cestách, které však posléze umrzly takže ani pohyb na běžkách po těchto zbytcích sněhu není dost dobře možný. Jen na hřebenech českých hor zbylo sněhu trochu více, většinou kolem 20 cm, avšak to k pohodlné lyžařské turistice zatím nestačí. Podmínky na sjezdových tratích jsou poněkud lepší. Zde velmi pomáhá technický sníh. Asi nejlepší podmínky pro sjezdové lyžování jsou v Česku nyní na Klínovci. Ale i sjezdovky v některých níže položených skiareálech, jako je třeba Lipno nebo Ještěd, jsou nyní díky kvalitnímu systému umělého zasněžování na velmi dobré úrovni.
Pár centimetrů nového sněhu napadlo po oblevě zatím jen na horách na JZ území ČR. Trochu více by se snad měla sněhová situace na českých horách zlepšit během pondělí, kdy by tam mělo připadnout kolem 5 cm nového sněhu. Avšak během středy by se mělo opět oteplovat a další ochlazení s novým sněhem by do Česka mělo dorazit pravděpodobně až na Nový rok.
23.12.2009
Vypadá to, že vánoční počasí bude velmi proměnlivé. Tedy až na východ území ČR. Tam bude teplo až do víkendu a teplotní maxima se tam očekávají v pátek, kdy teplota hlavně na JV Moravy může vystoupit až k hodnotám kolem 13°C. V Čechách to bude taková houpačka. Nejchladněji bude na západě. V Podkrušnohoří vyleze teplota přes den jen lehce nad nulu. V Praze bude nejtepleji pravděpodobně v pátek, kdy by se nejvyšší denní teplota měla dostat nad hodnotu 5°C. V noci na sobotu by se již mělo opět ochlazovat, avšak kdo ví... Současná meteosituace nad Českem je opravdu velmi složitá, tak uvidíme jaké překvapení přinese Ježíšek ;-)
18.12.2009
V posledních dnech meteorologické modely naznačují oteplení ve Střední Evropě těsně před Vánocemi. Podle pátečních výsledků modelů by však oteplení nemělo být tak výrazné a navíc by mělo mít jen přechodný charakter. Pravděpodobně v úterý a ve středu se hlavně ve východních částech ČR dostane teplota lehce nad nulu. Počasí by mělo mít inverzní charakter a tepleji tedy bude hlavně ve středních a vyšších polohách. Proto i padající srážky budou spíše dešťové než sněhové, ale hlavně bude velmi pravděpodobné tvoření ledovky na promrzlém zemském povrchu! Během středy by snad měla přecházet přes Česko od západu studená fronta, která by měla rozrušit inverzní charakter počasí a od středních poloh by mělo postupně opět sněžit. A na vánoční svátky by již pravděpodobně mělo opět mrznout na většině území ČR.
Sněhová situace na českých horách se postupně zvolna lepší, avšak žádné velké sněhové příděly se tam do Vánoc nečekají. Nyní leží na horách většinou mezi 10 a 25 cm sněhu. Na hřebenech Šumavy, Krkonoš a Jeseníků až 40 cm. V Alpách je situace se sněhem lepší. Nejlépe jsou na tom centrální a jižní Alpy. Trochu hůře je na tom Francie a sever Rakouska, ale i zde se situace zvolna lepší.
8.12.2009
V pátek dorazí do Střední Evropy zima. Sněhu ale moc nenapadne. Bílo bude spíše na horách, kde by mohlo připadnout do 10 cm, avšak hlavní srážky padající v tomto týdnu budou sněhové pouze na hřebenech hor. Po prudkém pátečním ochlazení se již moc srážek nečeká a spíše to vypadá na holomrazy. Vypadá to, že celodenní mrazy vydrží až do vánoc a možná i dále.
1.12.2009
Zima zatím dorazila hlavně do centrální části Alp. Nejvíce nového sněhu hlásí v Itálii a na jihu Rakouska. Například na Passo Tonale napadlo kolem 1 metru. V Česku se zatím žádné velké sněžení nechystá. Moravské hory na tom budou nejhůře, tam se asi v nejbližších dnech žádného sněhu nedočkají.
27.11.2009
S příchodem prosince by počasí ve střední Evropě mělo dostávat postupně trochu zimní tvář. Pravděpodobně během úterý bude přes Evropu postupovat od západu výrazná studená fronta a jestli náhodou nezeslábne a podaří se jí přejít přes naše území, tak by se za ní mělo poměrně výrazně ochladit na nejvyšší teplotu jen lehce nad nulou, max do 5°C. V dalších dnech se možná ještě mírně oteplí, avšak k 10°C by již teplota vystoupit neměla. Sníh by měl od pondělí padat hlavně v západní a SZ části Alp, kde by mohlo konečně napadnout až kolem 50 cm nového sněhu. Na českých horách se zatím žádné velké sněhové přívaly neočekávají. Zatím to v prvním prosincovém týdnu vypadá na množství nového sněhu kolem 10 cm, ale je to ještě nejisté.
12.11.2009
V posledních dvou dnech výrazně sněžilo na horách na východě ČR. Lysá hora v Beskydech hlásí 45 cm. V následujících dnech nás však čeká vlna teplého počasí s nejvyšší teplotou kolem 12°C, takže sníh na horách pravděpodobně skoro všechen ještě roztaje.
14.10.2009
Kolem středečního poledne leželo na hřebenech Krkonoš, Jeseníků a Beskyd již kolem 40 cm sněhu a dalších minimálně 20 cm tam ještě připadne. Výhled na další dny je stále velmi chladný. Zima bude minimálně až do konce týdne. V příštím týdnu by se mělo mírně oteplit, avšak sníh z nejvyšších poloh jen tak neroztaje. Na hřebenech Krkonoš vydrží pravděpodobně až do jara.
11.10.2009
Od pondělí se chystá ve Střední Evropě výrazné ochlazení. Již k večer začnou na hřebenech hor srážky přecházet ve sněhové. V úterý se sněžení bude vyskytovat již od středních poloh a ve čtvrtek by se mohli ukázat sněhové vločky i v nižších polohách. Do konce týdne by na horách mělo ležet několik desítek cm sněhu. Nejodvážnější odhady modelů dávají kolem 40 cm.
8.10.2009
Čtvrtek bude pravděpodobně posledním dnem v tomto roce, kdy na většině území ČR vystoupí maximální denní teplota nad 20°C. V pátek již bude asi o 5 stupňů chladněji a ještě výrazněji se ochladí od neděle. V dalším týdnu se denní teploty budou pohybovat pravděpodobně pouze kolem 10°C.
29.9.2009
V úterý bude přes Česko zvolna přecházet od SZ studená fronta, která ukončí počasí ve stylu babího léta. V dalších dnech již bude ve Střední Evropě převládat normální počasí pro toto roční období. Převážně oblačno, občas přeháňky a nejvyšší teplota se na většině území ČR bude pohybovat kolem 18°C. Na Moravě bude trochu tepleji a i srážek tam spadne výrazně méně. Někde možná ani nezaprší.
20.9.2009
Ani v tomto týdnu se žádné výrazné změny v počasí ve Střední Evropě nedočkáme. Stále bude převládat suché a teplé počasí. V první půlce týdne by nejvyšší denní teplota měla dosahovat hodnoty kolem 25°C, v druhé půlce týdne by mělo být asi o 5 stupňů chladněji.
13.9.2009
Pondělí bude ještě poměrně chladné a hlavně v Čechách se bude vyskytovat občasný déšť. V dalších dnech se však začne počasí v Česku opět vylepšovat a již v půlce týdne bychom se mohli dočkat hodnot nejvyšší denní teploty kolem 25°C. Dnes to vypadá, že by teplé počasí mělo vydržet minimálně do konce týdne.
2.9.2009
Během čtvrtka bude přecházet přes Česko od západu studená fronta, která přechodně ukončí sérii letních dnů. Začátkem příštího týdne je však velmi pravděpodobný návrat slunečného počasí ve stylu babího léta. Avšak maximální teplota by již většinou neměla překonat hodnotu letních 25°C.
13.8.2009
Snad alespoň v druhé půlce srpna by mělo mít počasí ve Střední Evropě ustálenější letní charakter. Již o víkendu by hodnota nejvyšší denní teploty měla atakovat hranici 30°C a i v příštím týdnu by v Česku mělo převládat pěkné slunečné počasí.
25.6.2009
Vypadá to, že se počasí během posledního červnového víkendu bude postupně vylepšovat a dále by snad již ve Střední Evropě mělo vládnout letní počasí s nejvyššími teplotami mezi 25 a 30°C.
31.5.2009
Ani v prvním červnovém týdnu se výrazě neoteplí. Začátkem týdne bude sice nejvyšší denní teplota na mnoha místech v Česku atakovat hranici 20°C, avšak od středy by se mělo vrátit chladné počasí podobné tomu, jak bylo nedávných dnech, jen by snad již nemělo tolik pršet.
25.5.2009
Úterek bude v Česku asi na dlouho posledním "letním" dnem. V noci na středu bude přecházet od západu výrazná fronta za kterou se citelně ochladí. O víkendu by se denní teplotní maxima měly pohybovat pouze kolem 15°C.
4.5.2009
Ochlazení na začátku týdne bude mít jen dočasný charakter. Středa bude ještě spíše deštivá, ale již od čtvrtku by nejvyšší denní teploty měly dosahovat na 20°C a závěrem týdne by mohlo být místy až 25°C.
15.4.2009
Více než 14-denní série slunečných dnů končí. Během čtvrtku začne nad Českem přibývat oblačnost a a v pátek by na většině území Česka mělo zapršet. Od soboty by však již mělo být opět lépe a převážně beze srážek, ale trochu se ochladí. Teploty by již neměly překonávat hranici 20°C.
29.3.2009
Konečně přichází jaro! Od úterý bude v Česku slunečno a poměrně teplo. Zpočátku budou ještě chladná rána s teplotami jen lehce nad nulou, ale postupně by se mělo den po dni oteplovat a závěrem týdne by nejvyšší denní teploty místy mohly vystoupit až na hodnoty kolem 20°C.
20.3.2009
Tento víkend ještě moc jarní nebude. Sluníčko by se sice mělo během soboty ukázat na většině území ČR, zato však bude poměrně chladno. Neděle bude trochu teplejší, avšak sluníčka již bude výrazně méně než v sobotu a bude docela foukat, cca 7 m/s. Na horách se očekávají ideální lyžařské podmínky. Napadl nový sníh a předpověď na víkend vypadá velice nadějně.
13.3.2009
Zima se své vlády zatím nevzdává. Vypadá to, že poměrně chladno bude ve Střední Evropě až do konce března. O víkendu a v první půlce příštího týdne sice bude o trochu tepleji než v posledních dnech. Místy teplota vyšplhá až k 10°C. Avšak v druhé půlce týdne by se mělo výrazně ochladit a teplota přes den bude šplhat jen lehce nad nulu a noci by měly být mrazivé.
Sněhová pokrývka na horách je letos opravdu bohatá. Na hřebenech nejsou hodnoty sice nijak výjimečné. Většinou je tam nyní kolem 200 cm sněhu. Významná je však výška sněhové pokrývky v nehřebenových partiích hor, kde např. ve výšce kolem 800 metrů nyní leží většinou kolem 1 metru sněhu. Jen v posledním týdnu na horách připadlo kolem 50 cm nového sněhu, avšak ve výškách pod 900 m do toho občas i zapršelo, takže se nový sníh rychle slehl.
2.3.2009
Poměrně teplé počasí, které do Česka dorazilo závěrem minulého týdne vydrží pravděpodobně až do pátku. Od soboty by mělo být trochu chladněji, avšak na návrat mrazů do nižších poloh to zatím nevypadá. Na horách by však mělo od pátku postupně opět sněžit.
22.2.2009
Ani v posledním únorovém týdnu nenastane v počasí ve Střední Evropě výraznější změna. V nížinách budou srážky občas přecházet ve smíšené případně i dešťové, ale od středních poloh by se výška sněhové pokrývky měla i nadále postupně zvyšovat.
15.2.2009
Současné pravé zimní počasí vydrží ve Střední Evropě pravděpodobně ještě velmi dlouho. Vypadá to, že po 3 letech zavítala do Česka opět pořádná "Ladovská" zima. Ve většině českých a dokonce již i moravských hor leží v nejvyšších partiích více než metr sněhu a ani dole v horských údolích není výška sněhové pokrývky o mnoho nižší. Během pondělí by navíc mělo výrazně nasněžit i v nížších polohách a sníh tam určitě vydrží ležet minimálně několik dalších dní.
6.2.2009
V sobotu bude vrcholit příliv teplého vzduchu. Místy teplota vyšplhá až k 10°C. V noci na neděli se však začne na studené frontě od západu ochlazovat, srážky budou postupně přecházet ve sněhové i v nejnižších polohách a zimní charakter počasí vydrží i v následujících dnech.
1.2.2009
Začátek února bude ve Střední Evropě ve znamení teplého JV až JZ proudění. Výrazně se to projeví hlavně ve středních a vyšších polohách, kde se kromě silného větru i citelně oteplí. Pravděpodobně od úterý do pátku se tam budou teploty pohybovat kolem nuly, přes den možná i trochu výše. Oblačnost bude proměnlivá a významnější srážky by se v Česku vyskytovat neměly.
22.1.2009
Ani v následujících dnech se nechystá ve vývoji počasí nad Střední Evropou žádná výrazná změna. Jen v pátek bude hlavně ve vyšších polohách foukat silný vítr. Teploty budou stále podobné, tedy v nižších polohách kolem nuly, na horách by mělo mrznout většinou celý den. Obloha bude střídavě slunečná až oblačná, výraznější srážky by se v nejbližších 5 dnech neměly vyskytovat. Největší pravděpodobnost sněžení bude v neděli a spíše na východě ČR.
Sněhová situace na Českých horách je velmi dobrá. Ve střediscích leží většinou 20 - 60 cm sněhu. Hodně však záleží na nadmořské výšce. Hlavně na Moravě a na JV Šumavy je ve výškách pod 800 m n. m. sněhu málo (max 10 cm).
16.1.2009
V noci na neděli a během neděle by měl do Česka začít prodit teplejší vzduch od jihozápadu. Na většině území Čech by se odpolední teplota měla již dostat slabě nad nulu. Podobné počasí, s teplotou v noci spíše pod a přes den lehce nad nulou, by mělo trvat i v následujících dnech.
10.1.2009
Silné mrazy budou během víkendu postupně slábnout. Platí to hlavně pro střední a vyšší polohy, kde se již nyní začíná vyskytovat teplotní inverze. V následujících několika dnech budou na horách teplotní maxima dosahovat pravděpodobně i kladných hodnot, zatímco v nižších polohách bude stále mrznout.
3.1.2009
Zimní počasí bude vládnout ve Střední Evropě i v následujících dnech. Navíc by hlavně během neděle mělo výrazně sněžit. Na horách se očekává 10 až 20 cm nového sněhu. V dalších dnech by již významně sněžit nemělo, zato však bude pořádně mrznout. Ranní minima kolem -20°C nebudou výjimkou.
25.12.2008
Ochlazení do Česka sice dorazilo, avšak s jednodenním zpožděním. Nebýt zrovna vánočních svátků, tak by to tak nevadilo...
Nyní je však meteorologická situace nad Střední Evropou o mnoho přehlednější. To, že bude v následujících dnech zima a většinou slunečno beze srážek, je téměř jisté. Jen někde, převážně v nížinách, může zlobit nízká oblačnost. Změna přijde pravděpodobně až na Silvestra nebo na Nový rok, ale nijak dramaticky to nevypadá. Státe by mělo vládnout chladné zimní počasí.
Sněhová situace na horách se během štědrodenních srážek oproti očekávání výrazně zlepšila. Většinou tam napadlo kolem 10 cm sněhu. Jen v nejnižších horských polohách Šumavy a Krušných hor padaly srážky smíšené nebo dešťové.
21.12.2008
V pondělí dorazí do Česka jednodenní obleva. Pršet bude pravděpodobně i v nejvyšších horských polohách. Ale již v noci na úterý se za frontou začne výrazně ochlazovat a srážky budou přecházet ve sněhové nejdříve jen na horách, během úterý by se sněhové vločky měly rozšířit i do středních a nižších poloh. V dalších dnech se již významné srážky neočekávají, zato se však bude citelně ochlazovat a při nočním vyjasnění by již o vánočních svátcích měly teploty na většině území ČR klesat na hodnoty mezi -3 a -10°C. Ani přes den by se teplota neměla dostat nad nulu. Mrazivé a většinou i slunečné počasí by mělo ve Střední Evropě vydržet minimálně až do konce roku.
Sněhové podmínky na českých horách se již do vánoc výrazněji nezlepší. Nejdříve něco utaje při pondělním dešti, pak by zase mělo něco připadnout, ale nebude to již nic dramatického. Maximálně tak 10 cm a to hlavně v Krkonoších. Jinde budou úterní srážky slabé. Dále již přírodní sníh padat nebude, ale zato však budou všude vhodné podmínky pro výrobu technického sněhu a to dokonce i v Liberci a v Praze...
Sněhová situace na horách je převážně dobrá. Špatně jsou na tom ale Orlické hory, Jeseníky a Beskydy. Tam je významnější sněhová pokrývka pouze na hřebenech. Naopak od Šumavy přes Krušné hory až po Krkonoše je sněhu ve výškách nad 800 m dostatek, tedy většinou mezi 20 a 30 cm. Jedná se však převážně o starý zkrystalizovaný až umrzlý sníh, který je jako podklad ideální a ani krátká obleva ho jen tak neodplaví. Na hřebenech je však sněhu podstatně více. Nejvíce v Krkonoších, až 1 metr. Velmi dobré sněhové podmínky jsou i ve všech alpských zimních střediscích.
16.12.2008
Od středy se začne opět zvolna ochlazovat a na hory se postupně vrátí sněhové srážky. Ve čtvrtek již možná bude sněžit i v nižších polohách. Opět bude v Čechách chladněji než na Moravě. Koncem týdne se pravděpodobně přechodně ještě krátce oteplí, avšak vánoce by tentokrát mohly vyjít mrazivé a slunečné. No, uvidíme...
4.12.2008
Letošní zima se na českých horách i v Alpách vyvíjí zatím celkem standardně. V Čechách je nyní na hřebenech hor většinou 40-70 cm sněhu, dole v horských údolích ve výškách 700-800 m n. m. leží většinou kolem 20 cm ulehlého sněhu, na Šumavě jen do 10 cm. Nejhůře jsou na tom moravské hory, které nejvíce poznamenalo silné teplé proudění v posledních dnech. Tam je v údolích zeleno a na hřebenech leží jen kolem 25 cm. V nadcházejících dnech se sněhové podmínky na horách nebudou dramaticky měnit. Ve výškách nad 900 m by měl sníh během víkendu mírně přibývat. Ráz počasí se výrazně měnit nebude. Stále by mělo být v noci kolem nuly nebo slabě pod nulou a přes den mírně nad nulou.
V Alpách leží nyní nejvíce sněhu asi na jižní straně, na hřebenech až 200 cm. Např. v Dolomitech v oblasti kolem Cortiny o víkendu hlásily až 150 cm nového sněhu. Sněhová kalamita tam postihla většinu severní Itálie, takže tam budou mít pro letošní zimní sezónu již vystaráno a sněhová děla si tam tentokrát trochu odpočinou.
24.11.2008
Předpovědi z meteorologických modelů vyšly tentokrát velmi přesně i na dlouhou dobu dopředu. Zima vtrhla do Střední Evropy ve vší parádě. Na české hory přinesla 30 - 80 cm nového sněhu. Na moravských horách sněžilo o trochu méně, ale i zde leží na hřebenech dobrých půl metru prachového sněhu. Nejvíce nového sněhu hlásí SZ Alpy, oblast od Arlbergu k masivu Zugspitze. Zde spadlo i více jak 1 metr sněhu, avšak vlivem silného větru je současná sněhová pokrývka poněkud nižší, jen do 1 m :-) .
V dalších dnech již nebudou sněhové srážky příliš významné. V druhé půlce týdne se začne mírně oteplovat. Více se to bude projevovat na horách, kde je nyní velmi chladno, a vlivem inverzního počasí by se tam mohly denní teplotní maxima postupně dostat až na hodnoty kolem nuly, později pravděpodobně i výše. Ale sníh z českých hor letos již nezmizí a vypadá to, že provozovatelé zimních lyžařských areálů mají letos zaděláno na velmi úspěšnou sezonu.
15.11.2008
Lyžaři pozor ! Už se to chystá. Podzim ve Střední Evropě skončí během tohoto víkendu. Již v noci na pondělí dorazí do Česka vlhké a chladné SZ proudění. Sněhové srážky by se měly vyskytovat již od středních poloh. Po další frontě, která bude přecházet přes Česko pravděpodobně ve čtvrtek, se proudění stočí ještě více k severu, sněžit by mělo i v nížinách a nejvyšší dení teploty se budou pohybovat pouze kolem nuly. V dalších dnech se pravděpodobně trochu oteplí, avšak na horách by měl sníh již vydržet. Kolik sněhu tam během následujícího týdne napadne je dnes ještě poměrně těžké odhadnout, ale modely naznačují, že ve výškách nad cca 1000 metrů by se mělo jednat o desítky cm.
V Alpách jsou na tom se sněhem podobně jako v Česku. Sníh tam zatím leží pouze ve výškách nad cca 2000 m. Lépe se sněhem jsou na tom nyní na jižní straně Alp. Tam již na vrcholcíh, tedy asi ve výškách kolem 3000 m, leží kolem 1 metru sněhu. Na severní straně Alp je sněhu výrazně méně. Z rakouských ledovců jsou nyní nejlepší podmínky na Mölltaler Gletscher, kde v posledních dnech napadlo kolem 50 cm nového sněhu a na vrcholcích tam dnes leží 120 cm sněhu. V následujícím týdnu se však sněhová situace zlepší i na severní straně Alp.
8.11.2008
Zima ve Střední Evropě si letos dává na čas, avšak v půlce příštího týdne se snad již začne postupně konečně mírně ochlazovat a alespoň hory by mohl navštívit trochu opožděný "Martin na bílém koni". Němělo by to však být nic dramatického a závěrem týdne pravděpodobně sníh z větší části hor zmizí, podobně jako nedávná první sněhová nadílka v Krušných horách.
Podobně jsou na tom se sněhem i ve větší části Alp. V centrální a severní části Rakouska sněhu zatím moc nenajdeme. Lépe je na tom jih Rakouska a Dolomity, kde před několika dny napadlo ve výškách nad cca 2200 m mezi 20 a 50 cm nového sněhu.
20.10.2008
Úterý bude pravděpodobně posledním dnem babího léta, kdy ještě na mnoha místech Česka vystoupí nejvyšší denní teploty nad 20°C. Ve středu bude přecházet přes Střední Evropu od západu výrazná studená fronta, která přinese citelné ochlazení zpočátku hlavně na západ Česka. Během čtvrtku by ochlazení mělo dorazit i na Moravu.
7.10.2008
Je před námi týden babího léta. V nížinách však budou "zlobit" ranní mlhy a nízká oblačnost. Od středních poloh však bude minimálně až do půlky příštího týdne převážně slunečno s nejvyššími teplotami dosahujících hodnot až ke 20°C.
V následujících dnech bude teplo i v Alpách. Sníh, který tam dosud napadl, tak většinou všechen roztaje. Pouze ve výškách nad 3000 m by mohl částečně vydržet.
12.9.2008
Dneškem v Česku končí klasické léto. Od soboty se výrazně ochladí, maximální teploty budou dosahovat jen hodnot kolem 15°C.
25.8.2008
Závěr srpna bude ve Střední Evropě převážně slunečný. Jen z počátku týdne se mohou místy vyskytovat ještě slabé srážky. Teploty půjdou postupně nahoru. Od středy by maxima měly dosahovat hodnot kolem 27°C.
21.8.2008
Podobně jako před týdnem se počasí v Česku na víkend poněkud pokazí. Pršet by mělo nejvíce v noci na sobotu a v sobotu ráno a to hlavně v Čechách. Dále po přechodu fronty bude počasí proměnlivé a nejvyšší denní teploty budou dosahovat hodnot kolem 20°C. Na Moravě bude tepleji.
15.8.2008
Významné srážky budou v Česku padat ještě i během soboty. Od neděle by však již opět mělo převládat příjemné letní počasí s nejvyššími teplotami kolem 25°C.
24.7.2008
Během pátku by se mraky nad Českem měly postupně od severozápadu protrhávat. I teploty poletí rychle vzhůru a již v sobotu by mohly atakovat hodnotu 30°C. Pěkné teplé letní počasí by mělo vydržet i v následujících dnech.
10.7.2008
Páteční počasí se bude trochu vymykat tomu, na co jsme byli v posledních dnech zvyklí a co nás čeká i v dnech následujících. Zpočátku bude na většině území Česka slunečno, později začne od západu přibývat oblačnost, avšak první bouřky by do Čech měly dorazit až v noci na sobotu. Bude velmi teplo. Hlavně v Čechách poletí hned od rána teploty rychle vzhůru až na hodnoty kolem 30°C. V dalších dnech již bude opět proměnlivo s nejvyššími teplotymi mezi 20 a 25°C. Na Moravě bude zpočátku ještě tepleji.
1.7.2008
Tropická vedra v Česku skončí ve čtvrtek. Večer a v noci na pátek bude přes Česko přecházet fronta. Nejchladněji bude v pátek. Na víkend by se mělo vrátit pěkné letní počasí, avšak teploty by již neměly být tak vysoké. Další týden by měl být výrazně chladnější a přeháňčlivější než je tomu nyní.
16.6.2008
Již od středy by se mělo počasí ve Střední Evropě výrazně vylepšit. Očekává se většinou polojasná až oblačná obloha. Srážky by se měly vyskytovat pouze výjimečně a nejvyšší teploty se budou pohybovat nejčastěji kolem 23°C. Na JV území ČR bude ještě trochu tepleji.
6.6.2008
O víkendu bude v Česku převládat pěkné počasí, podobně jako v minulých dnech. Více oblačnosti i přeháněk bude na jihu území, avšak srážky by již neměly být tak ničivě intenzivní, jako v uplynulém týdnu. Výrazná změna by mohla nastat v půlce příštího týdne, kdy by do Střední Evropy mělo dorazit chladné severozápadní proudění.
20.5.2008
Koncem týdne by se mělo počasí v Česku výrazně vylepšovat. O víkendu by již snad mělo být převážně polojasno s nejvyššími teplotami kolem 20°C.
16.5.2008
V sobotu by mělo být ještě poměrně hezky a teplo s místními bouřkami, podobně jako v minulých dnech. Během neděle bude přes Střední Evropu přecházet studená fronta. Bude převážně deštivo, více by mělo pršet v Čechách. Na Moravu dorazí srážky později, ale neměly by tam být již tak vydatné. Ochlazení bude zvýrazňovat ještě studený severní vítr. Nejvyšší teploty většinou nevystoupí na více než 15° C. Tepleji bude ještě na JV území Česka. Naopak chladněji bude na západě a SZ Čech. V dalších dnech by mělo mít počasí normální jarní charakter s teplotami kolem 15°C a významnější srážky by se již v Česku neměly vyskytovat.
2.5.2008
I na začátku května bude ve Střední Evropě převládat příjemné proměnlivé jarní počasí s nejvyššími denními teplotami mezi 15 a 20°C. Během příštího týdne by se snad mělo počasí na několik dnů trochu ustálit, mělo by převládat skoro jasno s maximálními teplotami kolem 20°C.
20.4.2008
Úterý bude nejdeštivějším dnem tohoto týdne. Dále by se mělo počasí postupně vylepšovat a již od středy by mělo být převážně slunečno.
14.4.2008
V pondělí bude ještě na většině území ČR slunečno s teplotami kolem 17 °C. Během úterý však bude přecházet přes Česko studená fronta, za kterou se citelně ochladí, cca o 10°, a na horách se budou vyskytovat ještě sněhové srážky. Mírné oteplení by mělo nastat až koncem týdne.
4.4.2008
Dva nadcházející víkendové dny budou rozdílné. V sobotu bude tepleji, kolem 10°C a obloha bude převážně polojasná. V noci na neděli bude přecházet přes Česko od západu studená fronta, po které se ochladí asi o 5°C oproti sobotě. Na horách se pak budou vyskytovat sněhové přeháňky a to pravděpodobně až do půlky příštího týdne, kdy by se mělo výrazněji oteplit.
30.3.2008
Jarní předehra skončí pravděpodobně v úterý. Během středy by měla přecházet přes Česko od západu studená fronta, za kterou se citelně ochladí a sněhové vločky by se postupně měly objevovat i ve středních a možná i v nižších polohách.
21.3.2008
Chladné počasí vydrží v Česku ještě minimálně týden. V pátek a v sobotu bude sice již trochu tepleji a v nížších polohách se budou vyskytovat srážky převážně dešťové, avšak od neděle se vrátí sněhové přeháňky i do nejnižších poloh a nejvyšší denní teploty zůstanou jen lehce nad nulou.
Na horách jsou nyní ideální sněhové podmínky. Napadlo tam kolem 25 cm nového sněhu a další ještě připadne. Počasí je tam však nyní velmi nevlídné, hlavně vlivem sněžení a silného větru. Od soboty se tam však počasí trochu zlepší a nejlépe bude pravděpodobně na velikonoční pondělí.
15.3.2008
V neděli se chystá více srážek i oblačnosti než v sobotu. Tentokrát se očekávají dešťové srážky i ve vyšších polohách. Bude to však poslední teplejší den v následujícím týdnu. V noci na pondělí bude totiž přes Česko přecházet od západu studená fronta, na které budou srážky na horách a později i ve středních polohách přecházet ve sněhové. V dalších dnech se sněhové srážky rozšíří i do nižších poloh a denní teploty by se měly pohybovat jen slabě nad nulou. Chladné počasí vydrží pravděpodobně i přes velikonoce.
11.3.2008
V následujících dnech bude nad Střední Evropou převládat silné a vlhké západní proudění. Nejvíce srážek spadne ve středu, ale i v dalších dnech bude spíše zataženo s občasným deštěm. Na horách bude hranice pro sněhové srážky kolísat mezi výškami 600 a 1200 m n. m. Nejtepleji bude ve středu. To bude sněžit pouze na hřebenech Krkonoš. Ani v příštím týdnu to nevypadá na příchod jara.
4.3.2008
Fronty, které se přehnaly přes Střední Evropu v posledních dnech přinesly větší množství sněhu pouze do Krkonoš a navíc pouze do vrcholových partií, většinou do nadmořských výšek nad 1000 metrů. Tam připadlo 20 - 40 cm nového sněhu. V ostatních českých horách padaly srážky většinou dešťové nebo smíšené a do sněhových přešly až v závěru. Ve výškách nad cca 700 metrů tam nyní leží nejčastěji 4 - 10 cm nového sněhu.
V následujících dnech bude poměrně chladno. Rána zůstanou mrazivá minimálně do pátku. Denní teploty půjdou zvolna nahoru. Nejchladněji bude během středy, kdy se i nejvyšší denní teploty budou pohybovat jen kolem nuly. Významnější srážky se až do konce týdne zatím neočekávají. Obloha bude převážně oblačná až polojasná.
28.2.2008
Během soboty bude přecházet přes Česko od západu výrazná studená fronta. Kromě intenzivních srážek bude fronta významná hlavně silným větrem. Jeho nárazy budou dosahovat hodnot hodně přes 100 km/h. Srážky budou zpočátku dešťové na celém území, ale na horách budou postupně přecházet ve sněhové. Významný příděl nového sněhu odhaduji na horách ve výškách nad 1000 metrů. Později se sněhové srážky rozšíří i do středních poloh, avšak během neděle se začne postupně od západu opět oteplovat a srážky budou dešťové i ve vyšších polohách. Výrazné a hlavně trvalejší ochlazení by do Střední Evropy mělo dorazit v úterý. Poté se očekávají sněhové srážky i v nižších polohách a teploty kolem nuly!
24.2.2008
Již o prvním březnovém víkendu by se měla do Střední Evropy vrátit zima. V druhé půlce týdne by se mělo začít ochlazovat a sněhové srážky se z horských poloh postupně rozšíří i do středních a možná i do nižších poloh.
21.2.2008
Ani v následujících 7 dnech by se počasí ve Střední Evropě nemělo výrazně změnit. Jen se ještě trochu více oteplí. Maximální denní teplota by v nižších polohách ČR měla dosahovat hodnot nad 10°C. Mrznout by již němělo ani v noci. Avšak zima se ještě neloučí a v březnu pravděpodobně ještě udeří.
14.2.2008
Následující 3 rána budou velmi chladná. Na většině území ČR se teplota bude pohybovat kolem -5°C, misty, zvláště v horských údolích bude ještě chladněji a mráz vydrží i přes den. Obloha bude převážně skoro jasná. Začátkem příštího týdne se mírně oteplí, přibyde oblačnost a zvláště na severu by se mohly vyskytovat slabé srážky, avšak na výraznější změnu počasí to zatím nevypadá.
5.2.2008
V noci na středu a během středy bude přecházet přes Česko od západu fronta. Vydatnější srážky by se měly vyskytovat hlavně v horských oblastech, avšak sněžit bude až ve výškách přibližně nad 1000 m. V dalších dnech se mírně ochladí. Ustanou srážky a na několik dní by se pak mělo do Střední Evropy nasunout slunečné počasí.
29.1.2008
V minulých dnech přibýval sníh na horách pouze ve výškách přibližně nad 1000 m. V menších výškách většina nového sněhu opět odtála. V následujících dnech by se i do níže položených horských oblastí měla vrátit zima. První sněžení by do vyšších poloh mělo dorazit v noci ze středy na čtvrtek a i v dalších dnech bude počasí proměnlivé se stále čerstvým západním prouděním a s občasným sněžením. V nižších polohách budou srážky převážně dešťové.
25.1.2008
Nadcházející víkendové dny budou velmi odlišné. Sobota bude na většině území ČR slunečná až oblačná, beze srážek s nejvyššími teplotami kolem 7°C. V neděli bude přecházet přes Česko od západu výrazná fronta. Po většinu dne bude převládat deštivé počasí. Od středních poloh by se mělo jednat převážně o srážky sněhové. Na horách by během neděle mělo napadnout 10 - 20 cm nového sněhu. V dalších dnech by již měly srážky ustat a denní teploty by se měly pohybovat mírně nad nulou.
15.1.2008
Výrazná změna počasí by měla nastat od pátku, kdy by měla přecházet přes Ćesko od západu rozsáhlá fronta. Její účinky by měly trvat ještě celý víkend a bude to znamenat hlavně silný vítr, oteplení až na hodnoty kolem 10°C a intenzivní, převážně dešťové srážky. Po přechodu fronty, na začátku příštího týdne, by se mělo ochlazovat.
7.1.2008
Během pondělí bude přecházet přes Česko od západu frontální systém, na kterém budou srážky v nižších i středních polohách postupně přecházet ze sněhových do dešťových. V dalších dnech by se již významnější srážky vyskytovat neměly a ráz počasí bude poměrně teplý s denními teplotami převážně lehce nad nulou.
4.1.2008
Během sobotního odpoledne, by se postupně měla do Česka nasouvat frontální oblačnost a k večeru by měly začít padat velmi nebezpečné srážky, neboť pravděpodobně bude pršet, přestože bude ještě lehce mrznout, takže je velmi pravděpodobný výskyt ledovky. Na horách by srážky postupně měly přecházet ve sněhové. V neděli by srážky měly pokračovat. V dalších dnech bude v nižších polohách asi lehce nad nulou, avšak dělat nyní dlouhodobější meteoprognózu je velmi složité a nejisté...
31.12.2007
Dnešní sněžení, které postihlo většinu území ČR přineslo na hory nejčastěji 4 - 8 cm nového sněhu. Pár centimetrů by mohlo připadnout ještě během pondělí a úterý. V dalších dnech by mělo převládat v Česku chladné jihovýchodní proudění, převážně beze srážek. Změna nastane pravděpodobně až koncem týdne, kdy by se proudění mohlo změnit na vlhčí, teplejší, jihovýchodní.
27.12.2007
Mrazivé inverzní počasí vydrží pravděpodobně do soboty. V neděli by měla postupně od západu dorait do Česka frontální oblačnost a první srážky by měly začít padat na Silvestra.
23.12.2007
Současná meteosituace s inverzním počasím je dost složitá a těžko předpovídat, kam se to v následujících dnech zvrtne. Jisté je, že klasická inverze bude na Štědrý den v Čechách narušena výškovou tlakovou níží, ale co přesně se stane, to je těžké odhadovat. Možná však na mnoha místech v Čechách, zvláště pak na Vysočině napadne pár centimetrů nového sněhu. V dalších dnech se pravděpodobně obnoví inverzní počasí, avšak na hřebenech hor by mělo být již chladněji než nyní. Spíše by tam mělo lehce mrznout. Výrazná změna by měla nastat až závěrem roku, tedy asi kolem příštího víkendu, kdy by mělo do Střední Evropy dorait vlhké oceánské proudění.
17.12.2007
Až do Štědrého dne se počasí významně nezmění. Stále bude poměrně chladno a sucho. Žádný nový sníh již v nejbližších dnech nenapadne. Nejvyšší teploty vyšplhají přes den na hodnoty kolem nuly, noci budou mrazivé. Obloha bude hlavně ve vyšších polohách převážně slunečná. V nížinách se místy bude tvořit mlha a nízká oblačnost. Během vánočních svátků by se mělo postupně mírně oteplovat a na závěr pravděpodobně dorazí od západu do Česka první fronta se srážkami.
12.12.2007
Ve čtvrtek dorazí do Česka ochlazení. V dalších dnech se budou denní teploty pohybovat pouze kolem nuly, o víkendu se pravděpodobně dočkáme na většině území ČR celodenního mrazu. Slabé sněhové srážky by měly závěrem týdne ustávat a počátkem příštího týdne by mělo převládat inverzní počasí.
5.12.2007
Ve čtvrtek a v pátek se vrátí teplé počasí i na hory. V pátek tam významně zaprší, avšak bohaté zásoby sněhu ve výškách nad cca 800 metry z minulých týdnů to neodplaví. Od soboty by se mělo začít ochlazovat a srážky na horách by již měly být opět spíše sněhové.
29.11.2007
V dalších se začne postupně oteplovat. Páteční srážky by na horách měly být ještě ve formě sněhu, avšak od soboty již bude pršet i ve vyšších polohách. Sněhové vločky se na hory vrátí pravděpodobně až v pondělí. V příštím týdnu bude poměrně teplo. V nižších polohách mrznout nebude.
23.11.2007
V pátek odpoledne začne přecházet přes Česko od západu slabá fronta, která rozežene inverzní počasí. Srážky se čekají jen slabé a dešťové budou zpočátku i na horách. Od soboty se začne ochlazovat. Nedělní ráno by již mělo být mrazivé na většině území Čech. Na východě ČR bude ještě tepleji. V neděli přes den by se měly vyskytovat četné přeháňky, v Čechách již převážně sněhové. Poměrně chladné počasí by mělo vydržet po většinu příštího týdne.
19.11.2007
Tento týden bude ve Střední Evropě převládat inverzní počasí. V nižších polohách tedy bude spíše mlhavo a chladno. Na horách by mělo být většinou slunečno a denní teploty se tam budou dostávat nad nulu. Výrazné tání bohaté sněhové nadílky z posledních dnů však zatím nehrozí. Změna počasí a příchod srážek od západu nastane pravděpodobně až o víkendu.
14.11.2007
Sníh ve středních a vyšších polohách stále přibývá. Na českých horách je ho již ve výškách nad 1200 m kolem 1 metru. Nejvíce teď hlásí stanice na Velkém Javoru, 137 cm !Moravské hory jsou nyní na sníh trochu "chudší". Tam je výška sněhu na hřebenech většinou kolem 50 cm.
12.11.2007
Do Střední Evropy dorazila zima. A navíc oteplení je zatím v nedohlednu. Do půlky týdne by ještě měly padat další, většinou sněhové srážky a závěrem týdne budou srážky ustávat, zato se však ochladí a na většině území ČR by ani denní teploty neměly vystupovat nad nulu.
Na českých horách nyní leží nejčastěji mezi 30 a 50 cm sněhu. Na hřebenech Krkonoš, Krušných hor a Šumavy ještě více (60 - 90 cm). Velmi sněžilo i v Alpách. Na severní straně Alp leží v nejvyšších partiích kolem 2 metrů sněhu.
6.11.2007
V následujících dnech se čeká sychravé podzimně zimní počasí. Až do konce týdne bude nad Střední Evropou vládnout silné západní až severozápadní proudění. Kromě větru to přinese i poměrně velké množství srážek a to hlavně do horských oblastí Čech. Hranice sněhových srážek se bude pohybovat mezi 400 a 1200 m n. m. Od soboty by mělo již sněžit i v nížinách. Množství napadnutého nového sněhu bude velmi záviset na nadmořské výšce. Na většině území bude do sněhu střídavě ještě pršet, takže tam se toho zpočátku moc neudrží. Avšak třeba na hřebenech Krkonoš by mělo výhradně sněžit a tam by do konce týdne mohlo napadnout až kolem 50 cm nového sněhu!!! Vydatné sněžení je očekáváno i na severozápadní straně Alp.
31.10.2007
Docela pěkné počasí, na které jsme si v posledních dnech v Česku zvykli, skončí pravděpodobně během soboty. V dalších dnech se již denní teploty budou pohybovat maximálně kolem 6°C a na horách bude občas padat sníh, který by tam již mohl vydržet.
25.10.2007
Zimní předehra končí a v následujících dnech bude normální říjnové počasí s denními teplotami většinou kolem 10°C. Obloha by měla být převážně oblačná a významnější srážky se ve Střední Evropě neočekávají.
V Česku sníh na horách postupně ještě všechen roztaje. Zato v Alpách ve vyšších nadmořských výškách už pravděpodobně vydrží až do jara. Např. ledovce Dachstein a Kitzsteinhorn jsou na tom nyní se sněhem již velmi dobře. V posledním týdnu tam napadl téměř 1 metr nového sněhu!
20.10.2007
Velmi chladné, téměř zimní počasí vydrží ve Střední Evropě pravděpodobně až do úterý. V dalších dnech by pak mělo být již trochu tepleji, ale stále to bude spíše listopadové než říjnové počasí...
Nyní leží sníh ve výškách nad cca 600 metrů. Nejvíce je ho teď na hřebenech Krušných hor, kolem 20 cm, ale i ostatní české a hlavně moravské hory hlásí v nejvyšších partiích sněhové úhrny mezi 10 a 15 cm (Šumava, Jeseníky, Beskydy). V následujících dnech by mělo postupně na horách připadnout dalších 5 až 10 cm nového sněhu. Od středy sníh začne pravděpodobně odtávat.
Sněží i na severní straně Alp. Např. ledovec Kitzsteinhorn hlásí 30 cm nového sněhu.
17.10.2007
Středa bude na dlouho posledním pěkným dnem. Ve čtvrtek přijdou první srážky, které budou nejdříve na horách, postupně však i ve středních polohách přecházet ve sněhové. Od pátku by nejvyšší denní teploty již neměly výrazněji přesahovat hodnoty kolem 5°C.

Počet přístupů od 30.1.2001

TOPlist NAVRCHOLU.cz
©   Tomáš Fryč