reklama-text.gif(1 kb) www.sportclub1999.com - zprostředkovatel pobytů na italském ledovci SCHNALSTAL
Komentáře Předpověď Aktuální počasí, kamery Sníh - hory Lyžařské stránky Windsurfing - počasí Archiv Kontakt

Na lyžích bezpečně

 

Zimu mají mnozí z nás neodmyslitelně spojenou s lyžováním. Tento krásný sport přináší spoustu zábavy a radosti  z pohybu, ale zároveň s sebou nese i riziko úrazu. Abychom toto riziko co nejvíce minimalizovali, je dobré vybavit se na sjezdovku kvalitními chrániči, zejména helmou a páteřákem. Pojďme si tyto ochranné pomůcky blíže představit.

 

Lyžařská helma

 

Při výběru lyžařské helmy se nejprve zajímejme, zda je certifikována. Helma by měla splňovat normu EN 1077, může mít rovněž certifikáty ASTM – 2040, Snell RS-98 a S-98, které platí v zámoří. Údaj o certifikaci je vždy vyznačen přímo na helmě.

 

Tvrdé a měkké ušnice

 

Existují dvě hlavní konstrukční varianty helem – celoskořepinové a poloskořepinové. Jinými slovy, helmy s tvrdými a měkkými ušnicemi. Celoskořepinové helmy se používají zejména v závodním lyžování, kde chrání před nárazy hlavy do branek. Vyšší míru ochrany samozřejmě poskytují i rekreačnímu lyžaři. Měkké ušnice zase poskytují více pohodlí a často také možnost ušnice odejmout, což se hodí zejména v teplejších dnech.

 

In-mold vs. hard shell

 

Helmy se rovněž liší technologií výroby, která ovlivňuje i výsledné vlastnosti helmy. Většina helem je dnes vyráběna technologií in-mold, tedy vstřikováním, expandovaného polystyrenu do plastové skořepiny za vysokých teplot a tlaků, nebo pouhým vlepením polystyrenové pěny do vnější skořepiny.

 

In-moldované helmy vynikají zejména nízkou hmotností, lepené zase nižší cenou. Obě technologie poskytují spolehlivou ochranu hlavy při nárazu, ovšem již po jediné větší kolizi je třeba je vyměnit. Pokud chceme helmu, která vydrží i opakované nárazy, sáhněme po některém z modelů švédské firmy POC, která používá místo polystyrenu expandovaný polypropylen.

 

Správná velikost lyžařské helmy

 

Helmu vybírejme ve správné velikosti, tedy tak, aby na hlavě natěsno seděla, ale zároveň nikde netlačila. Při výběru vyzkoušejme helmy více výrobců, abychom našli ten správný tvar pro naši hlavu. Malým testem správné velikosti může být to, že si helmu nasadíte na hlavu, nedopnete pásek pod bradou a ohnete hlavu směrem dolů. Helma by vám neměla sklouznout z hlavy.

 

Při výběru nezapomeňte na lyžařské brýle. Ty je ideální zkoušet přímo s helmou a nezapomeňte si proto vzít svoje lyžařské brýle s sebou na nákupy lyžařské helmy. Správně by měly lyžařské brýle a helma dokonale lícovat. Nic nesmí tlačit a také pásek (pruženka) brýlí musí být dostatečně dlouhá, aby šlo brýle nasadit přes helmu.

 

Chrániče páteře

 

Také chránič páteře vybírejme jen s certifikací, a to podle normy EN-1621-2.

 

Podobně jako u helem existují u chráničů páteře dva hlavní typy – tvrdé a měkké. Tvrdé páteřáky mají klasickou plastovou skořepinu, u měkkých tvoří ochrannou vrstvu speciální pěna z viskoelastických polymerů nebo inteligentních d3o molekul. Měkký páteřák je tak v „klidovém stavu“, tedy po většinu času, měkký a pohodlný na nošení, ale při nárazu okamžitě ztvrdne a spolehlivě nás ochrání.

 

Správná velikost páteřáku 

 

Chránič páteře by správně měl krýt celá záda od krčních obratlů až po začátek kostrče. Rozhodně však nesmí vystupovat nad úroveň ramen, abychom si o jeho horní hranu neporanili krk při případném pádu vzad.

 

Důležité je i to, aby páteřák stále seděl na svém místě a po zádech se v žádném směru neposouval. Páteřák proto nosme již na první vrstvě oblečení a věnujme dostatečnou pozornost jeho fixaci na tělo. Kvalitní páteřáky dnes nabízejí nastavitelný bederní pás i ramenní popruhy, nebo je lze zakoupit integrované do lehké vestičky.

 

Tak vzhůru na hory za spoustou krásných a bezpečných lyžařských zážitků!

 

Článek vznikl ve spolupráci se specializovanou prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín.