reklama-text.gif(1 kb) www.sportclub1999.com - zprostředkovatel pobytů na italském ledovci SCHNALSTAL
Komentáře Předpověď Aktuální počasí, kamery Sníh - hory Lyžařské stránky Windsurfing - počasí Archiv Kontakt

Vybíráme lyžařské boty

 

Výběru lyžařských bot je třeba věnovat opravdu velkou pozornost, protože ve špatně vybraných lyžácích se nám bude buď špatně lyžovat, nebo budeme trpět bolestí. V nejhorším případě dokonce obojí najednou. Pojďme se proto podívat, jaké boty na lyže vybrat a jak při výběru správně postupovat.

 

 

Lyžáky vybíráme podle našich lyžařských schopností a způsobu jízdy, podle hmotnosti a také podle tvaru našich nohou. Klíčové je pak vybrat správnou velikost. Až poté, co všechny tyto atributy vyhoví našim potřebám, bychom měli – je-li to pro nás vůbec důležité – přihlížet k designu.

 

Lyžařské boty podle podle stylu jízdy

 

Nejprve se podívejme na styl jízdy, který do jisté míry koresponduje s našimi lyžařskými schopnostmi. Vždyť začátečník bude jen těžko jezdit závodním stylem.

 

V zásadě platí, že čím lépe a sportovněji jezdíme, tím tvrdší lyžáky potřebujeme. Tvrdší bota totiž impulsy od lyžaře lépe a přesněji přenáší do lyží. Tvrdost boty udává orientační hodnota s názvem flex index.

 

Dá se říci, že rekreační lyžaři a začátečníci by měli volit hodnotu flex indexu 50 -70, sportovněji ladění lyžaři pak 80 – 100 a vynikající agresivní jezdci 110 -130.

 

Tvrdost boty by měla odpovídat tvrdosti lyží. Se závodními lyžemi stejně mnoho parády neuděláme, pokud do jejich vázání zacvakneme měkké rekreační „bačkůrky“. A naopak, k čemu se trápit v nepohodlné tvrdé botě, když se vezeme na rekreačních „práskačkách“?

 

Z výše uvedeného jsme pochopili, že tvrdé lyžáky sice umožňují lepší ovládání lyží, ale na úkor našeho pohodlí. Mají totiž nejen tvrdší plastový skelet, také o poznání méně polstrovanou – a hůře zateplenou - vnitřní botičku.

 

Začátečníci navíc ocení, když jim měkčí bota umožní snáze jít vpřed do správného lyžařského nákleku.

 

Při výběru flex indexu zohledněme také naši hmotnost, protože na botu budeme přirozeně působit jinou silou, pokud vážíme 70 kg, a jinou, když máme přes metrák. Ti těžší z nás si tedy vyberou botu s o něco větší hodnotou flex indexu, než by odpovídalo jejich způsobu jízdy.

 

Velikost a tvar boty

 

Lyžařská bota musí na noze sedět co nejtěsněji a dokonale ji fixovat, abychom mohli lyže správně ovládat. Ovládání lyží totiž zajišťují i drobné pohyby nohou a pokud má noha prostor na to, aby se hýbala v botě, nepřenese se tento pohyb vůbec na lyže.

 

Správnou velikost lyžařské boty poznáme tak, že nás po nazutí s otevřenými přezkami tlačí do palce. Po zapnutí přezek a nakleknutí vpřed zajede chodidlo do patního lůžka a tlak na palec zmizí, nicméně stále bychom měli cítit kontakt palce se skeletem. Ten po několika hodinách lyžování zmizí, neboť dojde k vymáčknutí vnitřní botičky.

 

Pokud bota tlačí jinde, než na palci, zkusme jiné modely či značky, dokud nenajdeme botu, která vnitřním tvarem nejlépe vyhovuje našim chodidlům.

 

 

 

Specifické modely lyžařských bot (dámské, dětské)

 

Pokud jste žena, zbystřete. Všichni větší výrobci lyžařských bot nabízí i dámské modely. Ty nejsou jen jinak barevné, ale počítají třeba s níže posazeným lýtkem, které je u žen typické, nebo užší patou. Také bývají teplejší a i flexe lyžáků je uzpůsobena právě pro ženy. Dámské lyžařské boty lze proto všem lyžařkám jen doporučit.

 

Také pro děti se nabízí speciálně uzpůsobené dětské lyžáky. Pro nejmenší jsou to modely se zadním nástupem a vyklápěcí patou. Nejmenším se snadno nazouvají a zouvají. Větší děti si potom zaslouží lyžařské boty s předním nástupem a více přezkami.

 

 

Lyžařské boty na míru

 

Posledním trendem v oblasti lyžáků jsou boty na míru, které pod názvem Black Project nabízí výrobce zdravotních stélek do obuvi Sidas ve spolupráci s renomovanými lyžařskými firmami Head a Salomon.

 

V rámci Black Projectu si můžeme nechat vyrobit vnitřní botičku přímo na míru, a to vháněním speciální pěny do připraveného polotovaru botičky, v němž je naše noha. Pěna následně ztuhne a botička tak dokonale kopíruje a fixuje nohu, ovšem nikde netlačí. Vnitřní botičku doplňují vložky do bot na míru a skelet vyskládaný přesně podle vašich požadavků.

 

Článek vznikl ve spolupráci se specializovanou lyžařskou prodejnou Ski a Bike Centrum Radotín.